Szczepienie przeciw COVID-19. Jak się przygotować? Co ze sobą zabrać?

Jak przygotować się do szczepienia przeciw COVID-19? Czy należy być na czczo? Jakie dokumenty ze sobą zabrać? Podpowiadamy, co zrobić, żeby procedura szczepienia poszła szybko i sprawnie.

W poniedziałek 25 stycznia ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dla osób, które ukończyły 70. rok życia. By cała procedura szła sprawniej i trwała krócej, warto pamiętać o kilku rzeczach.

Zobacz wideo Rząd zmienia kolejność szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi

Jak przygotować się do szczepienia przeciw COVID-19. Zjedz śniadanie i zażyj leki 

Co zrobić przed wizytą w punkcie szczepień? Podpowiadają lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego. Medycy wskazują, że przed szczepieniem należy zjeść śniadanie i wziąć leki, które bierze się zazwyczaj. 

- W dniu szczepienia trzeba się zachowywać tak jak zwykle, czyli zjeść posiłek (najlepiej lekki) i przyjąć leki, które się codziennie przyjmuje. Seniorzy czasem przychodzą do lekarza na czczo i nie zażywają leków "na wszelki wypadek". W przypadku wizyty związanej ze szczepieniem jest to szczególnie niewskazane. Może dojść do zmiany ciśnienia lub zasłabnięcia, nie w efekcie podania szczepionki, tylko z powodu hipoglikemii - powiedziała lekarka Agata Sławin.

Szczepienie przeciw COVID-19. Odpowiednie ubranie przyspieszy procedurę

Aby szczepienie poszło sprawnie, warto też odpowiednio się ubrać. Szczepionka na COVID-19 podawana jest domięśniowo, w ramię. Podanie szczepionki ułatwi np. koszulka z krótkim rękawem. Najlepszym wyborem jest zwykły podkoszulek, na który można nałożyć sweter czy bluzę

Idziesz na szczepienie przeciw COVID-19? Weź ze sobą dokumenty

Osoby, które mają wadę wzroku, powinny wziąć ze sobą okulary, ponieważ przed szczepieniem konieczne będzie uzupełnienie kwestionariusza. Należy wziąć ze sobą także niezbędne dokumenty. Potrzebny będzie dowód osobisty, ale przydatna może się okazać także dokumentacja medyczna i lista leków, które się przyjmuje. 

Więcej o: