Rozbieżności w danych MZ. W piątek "zmalała" liczba ozdrowieńców. Nie zgadzają się też inne liczby

Ministerstwo Zdrowia podało w piątek 22 stycznia mniejszą niż dzień wcześniej ogólną liczbę osób wyzdrowiałych z COVID-19. Resort przyznał, że do czwartkowego komunikatu wkradł się błąd. Nie zgadzają się jednak także liczby dotyczące osób na kwarantannie i liczby wykonanych szczepień.
Zobacz wideo Pandemia w Polsce. Michał Wójcik opisuje swoją chorobę

"We wczorajszym komunikacie dot. liczby ozdrowieńców był błąd. Właściwa liczba ozdrowieńców powinna wynieść 1 204 210. Dzisiejsza liczba 1 213 012 osób jest prawidłowa" - napisano na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus w Polsce. MZ: 6 640 zakażeń koronawirusem i 346 ofiar śmiertelnych

Rozbieżności w danych o ozdrowieńcach. Nie zgadza się także liczba osób na kwarantannie i szczepień

Rozbieżności widać w grafikach dotyczących epidemii koronawirusa, które codziennie publikowane są przez resort zdrowia w mediach społecznościowych - na Twitterze i Facebooku. W czwartek na grafice Ministerstwa Zdrowia pojawiły się dane o łącznie 1 215 732 osobach wyzdrowiałych z COVID-19. Na stronie resortu z kolei widniała liczba 1 204 210 osób. Jak się okazało, to właśnie ta druga liczba była prawidłowa.

Użytkownicy Twittera zwracają jednak uwagę na to, że błędy widać także w danych ze środy. "A przedwczoraj? Zakładając te liczby, wyszłoby minus 3 149 ozdrowieńców. Problem pojawił się jeszcze wcześniej" - podaje strona Koronawirus na wykresie. "Ale jak do tego błędu doszło? I jeżeli wczoraj było 1 204 210, to przedwczoraj też musiał być błąd" - pisze z kolei Michał Rogalski. "Niby jak wczoraj 1 204 210? Skoro przedwczoraj było 1 207 359" - pyta kolejna osoba.

Widać także kolejną rozbieżność w dzisiejszych danych. Na stronie Ministerstwa Zdrowia liczba Polaków na izolacji wynosi 188 758, a na grafice resortu - 181 698. Następna dotyczy liczby szczepień. Ministerstwo podaje dwie dane: w grafikach jest to 603 809 szczepień, a na stronie 644 999 szczepień.

Zapisy na szczepienie na koronawirusa w Łodzi w przychodzi przy ul. Leczniczej. Nowy sposób rejestracji na szczepienie na COVID-19 za pośrednictwem SMS

****

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.

Więcej o: