W piątek 22 stycznia rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 osób powyżej 70 roku życia. Podczas konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk poinformował, że o godzinie 10 zostało jedynie 150 tys. wolnych terminów dla seniorów. Ograniczona liczba szczepień ma związek ze zmniejszoną liczbą dawek preparatu firm Pfizer i BioNTech, które trafiły do Polski.
Michał Dworczyk nie wykluczył, że wszystkie wolne terminy na szczepienie przeciw COVID-19 zostaną zajęte jeszcze w piątek, a więc w dniu, w którym rejestracja dla osób powyżej 70. roku życia dopiero się zaczęła. Stwierdził jednocześnie, że niektóre punkty szczepień mogą mieć wolne miejsca jeszcze przez kilka dni. Zapytany o to, kiedy znowu będzie można się rejestrować na szczepienia, szef KPRM stwierdził, że nie może podać konkretnej daty. Nie wiadomo bowiem, kiedy kolejne szczepionki zostaną dopuszczone do obrotu na rynku europejskim.
- Jeżeli okazałoby się, że szczepionki AstraZeneca będą dostępne w lutym, to pierwsze wolne terminy pojawiałyby się już w marcu. Jeśli nie będzie nowej szczepionki, a ci już zarejestrowani producenci - czyli Pfizer i Moderna - nie ogłoszą, że nagle zwiększają dostawy w pierwszym kwartale, no to trzeba liczyć się z tym, że te nowe terminy będą uruchamiane dopiero w drugim kwartale - powiedział szef Kancelarii Premiera.
Michał Dworczyk stwierdził jednocześnie, że z "ostrożnym optymizmem" patrzy w przyszłość, co ma związek z informacjami o możliwej rejestracji szczepionki firmy AstraZeneca w najbliższych tygodniach.
We środę Pfizer poinformował, że "opracowano plan, który pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych w Europie i dostarczenie znacznie większej liczby dawek w drugim kwartale tego roku". "Aby to osiągnąć, już teraz konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych. Z tej przyczyny w tym tygodniu nastąpiło przejściowe zmniejszenie dostaw z zakładu produkcyjnego w Puurs w Belgii" - dodano.
W ciągu kilku najbliższych dni Pfizer ma zamiar "wrócić do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE ze zwiększoną dostawą w dniu 25 stycznia i od 15 lutego br., co pozwoli zrealizować podjęte zobowiązania za pierwszy kwartał". Zaktualizowane informacje na temat dostaw mają dotrzeć do Komisji Europejskiej, krajów członkowskich i innych, na które zmiany te będą miały wpływ.