Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19. Kiedy będą nowe terminy? Dworczyk wyjaśnia

Możliwe, że pula wolnych terminów na szczepienie przeciw COVID-19 skończy się w tym samym dniu, w którym ruszyła rejestracja osób powyżej 70. roku życia. Kiedy znów będzie można zapisać się na szczepienie? Na to pytanie odpowiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

W piątek 22 stycznia rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 osób powyżej 70 roku życia. Podczas konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk poinformował, że o godzinie 10 zostało jedynie 150 tys. wolnych terminów dla seniorów. Ograniczona liczba szczepień ma związek ze zmniejszoną liczbą dawek preparatu firm Pfizer i BioNTech, które trafiły do Polski.

Zobacz wideo Rząd zmienia kolejność szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi

Nowe terminy szczepień dopiero w drugim kwartale 2021? To zależy od rejestracji kole

Michał Dworczyk nie wykluczył, że wszystkie wolne terminy na szczepienie przeciw COVID-19 zostaną zajęte jeszcze w piątek, a więc w dniu, w którym rejestracja dla osób powyżej 70. roku życia dopiero się zaczęła. Stwierdził jednocześnie, że niektóre punkty szczepień mogą mieć wolne miejsca jeszcze przez kilka dni. Zapytany o to, kiedy znowu będzie można się rejestrować na szczepienia, szef KPRM stwierdził, że nie może podać konkretnej daty. Nie wiadomo bowiem, kiedy kolejne szczepionki zostaną dopuszczone do obrotu na rynku europejskim. 

Zapisy na szczepienie na koronawirusa w Łodzi w przychodzi przy ul. Leczniczej.Nowy sposób rejestracji na szczepienie na COVID-19 za pośrednictwem SMS

- Jeżeli okazałoby się, że szczepionki AstraZeneca będą dostępne w lutym, to pierwsze wolne terminy pojawiałyby się już w marcu. Jeśli nie będzie nowej szczepionki, a ci już zarejestrowani producenci - czyli Pfizer i Moderna - nie ogłoszą, że nagle zwiększają dostawy w pierwszym kwartale, no to trzeba liczyć się z tym, że te nowe terminy będą uruchamiane dopiero w drugim kwartale - powiedział szef Kancelarii Premiera. 

Michał Dworczyk stwierdził jednocześnie, że z "ostrożnym optymizmem" patrzy w przyszłość, co ma związek z informacjami o możliwej rejestracji szczepionki firmy AstraZeneca w najbliższych tygodniach. 

Kiedy dostawa szczepionek Pfizera?

We środę Pfizer poinformował, że "opracowano plan, który pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych w Europie i dostarczenie znacznie większej liczby dawek w drugim kwartale tego roku". "Aby to osiągnąć, już teraz konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych. Z tej przyczyny w tym tygodniu nastąpiło przejściowe zmniejszenie dostaw z zakładu produkcyjnego w Puurs w Belgii" - dodano.

W ciągu kilku najbliższych dni Pfizer ma zamiar "wrócić do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE ze zwiększoną dostawą w dniu 25 stycznia i od 15 lutego br., co pozwoli zrealizować podjęte zobowiązania za pierwszy kwartał". Zaktualizowane informacje na temat dostaw mają dotrzeć do Komisji Europejskiej, krajów członkowskich i innych, na które zmiany te będą miały wpływ.

Więcej o: