Michał Dworczyk o szczepieniu seniorów: Jest wiele miejsc, gdzie terminów na rejestrację nie ma

- Jest już wiele miejsc w Polsce, w których terminów na rejestracje nie ma - przyznał koordynator programu ds. szczepień Michał Dworczyk.

W piątek o szóstej rano rozpoczęły się zapisy na szczepienia na koronawirusa dla osób powyżej 70 roku życia. Koordynator programu ds. szczepień przekazał na antenie TVN24, że infolinia do rejestracji na szczepienia na koronawirusa jest przeciążona ze względu na liczbę osób, które chciały się zarejestrować w jednym momencie. - Na minutę było 300 tys. osób dzwoniących na minutę i żaden system nie wytrzyma takiego naporu. Prosimy o chwilę cierpliwości - mówił Michał Dworczyk. 

Jest już wiele miejsc w Polsce, w których terminów na rejestracje nie ma. W większości miejsc w Warszawie tych terminów nie ma

- potwierdził Michał Dworczyk.

Zobacz wideo Michał Dworczyk gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (14.01)

Michał Dworczyk: 800 tysięcy miejsc dla seniorów na szczepienie

Na szczepienie na koronawirusa można się zarejestrować przez infolinię pod numerem 989, za pośrednictwem strony internetowej pod adresem gov.pl/szczepimysie lub przyjść do przychodni osobiście, co jest odradzane ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia COVID-19. Jednak w wielu placówkach nie ma już miejsc.

Jeżeli nie ma już terminów w danej miejscowości do końca marca, to te osoby mogą zostawić swoje dane. Jak tylko pojawią się kolejne miejsca, dzięki temu, że do Polski dotrze kolejna dostawa szczepionki, to zostanie z tymi osobami nawiązany kontakt

- zapewnia Michał Dworczyk.

Mało szczepionek na koronawirusa, wielu chętnych

W piątek rano od samego rana pod przychodniami ustawiały się kolejki seniorów, którzy nie mogli się dodzwonić na infolinię.

- Przypominam, że od początku mówimy, że mamy zagwarantowane szczepionki dla 3,1 miliona osób do końca marca i niestety te miejsca już się wyczerpały. Natomiast jak tylko dystrybutorzy dostarczą szczepionki do Polski to wtedy będziemy proponować kolejne terminy - mówił Michał Dworczyk.

Polityk przyznał, że miejsc na szczepienie na koronawirusa nie zostało już wiele. - Od północy w skali całej Polski było około 800 tysięcy miejsc - poinformował koordynator Narodowego Programu Szczepień. Dziennikarka TVN24 przypomniała, że osób 70+, które mogłyby być zainteresowane szczepieniem na koronawirusa jest około 2,7 mln. Mała liczba szczepionek jest spowodowana tym, że Polska nie może zakupić obecnie więcej szczepionek w ramach unijnego programu szczepień.

Od początku mówimy, że pozyskujemy szczepionki w ramach unijnego mechanizmu solidarnościowego zakupu szczepionek. Polska do końca marca może liczyć na szczepionki dla 3,1 mln osób. Te osoby w większości już zostały zaszczepione albo są zapisane na konkretne terminy. Więcej tych szczepionek nie ma

- dodał Michał Dworczyk.

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Więcej o: