Szczepienia 70+. Infolinia 989 zapchana. "Przepraszamy, nie możemy zrealizować tego połączenia"

W piątek od godziny 6 rano ruszyły zapisy na szczepienia na koronawirusa osób powyżej 70. roku życia. Niestety, dodzwonienie się na specjalną infolinię graniczy z cudem. - W słuchawce słyszałem już nawet, że nie ma takiego numeru albo że osoba, do której dzwonisz ma wyłączony telefon - mówi pan Andrzej, który od rana próbował się dodzwonić na 989.

22 stycznia ruszyły zapisy na szczepienie osób powyżej 70. roku życia. Na szczepienie można się zarejestrować przez infolinię pod numerem 989, za pośrednictwem strony internetowej pod adresem gov.pl/szczepimysie lub przyjść do przychodni osobiście. Zaleca się, żeby przed przyjściem do przychodni skontaktować się z placówką telefonicznie i zapytać o terminy i miejsca na szczepienia. Niektóre przychodnie mogą same kontaktować się ze swoimi pacjentami. Rząd zachęca, żeby zapisywać się na szczepienie na koronawirusa właśnie przez infolinię, która w związku z dużym zainteresowaniem już jest niewydolna.

Zobacz wideo Kto będzie szczepiony w pierwszej kolejności? Będą to m.in. seniorzy i pracownicy służby zdrowia

Szczepienia przeciw COVIDRuszyły zapisy na szczepienia dla osób 70+. Jest 1,2 mln wolnych terminów

Szczepienie na koronawirusa dla seniorów. Ponad godzina oczekiwania

O działaniu infolinii 989 rozmawialiśmy z panem Andrzejem, który wraz z siostrą próbował się dodzwonić się pod ten numer, żeby zapisać swoich rodziców. 

Próbowałem się dodzwonić od godziny 6 rano. Mam blisko 160 prób połączenia z infolinią. W słuchawce słyszałem już nawet, że nie ma takiego numeru albo że osoba, do której dzwonisz ma wyłączony telefon

- mówi pan Andrzej. Po 75 minutach nieudanych prób usłyszał od konsultanta, że w Warszawie już nie ma miejsc. Konsultant z infolinii wziął numer telefonu i oznajmił, że jeśli coś się zmieni, to będą do niego dzwonić.

Zatkana infolinia. Seniorzy czekają ponad godzinę na połączenie

Długi czas oczekiwania potwierdzają także inne osoby, które próbowały w piątek rano dodzwonić się na infolinię.

W tej chwili infolinia 989 zatkana. Na razie chyba trzeba cierpliwie poczekać z zapisem na szczepienie osób 70+, aż minie pierwsza fala. Dobrze jest też sprawdzić, czy nasza przychodnia sama nie prowadziła zapisów dla swoich pacjentów

- napisał na Twitterze dziennikarz Radio ZET, Jacek Czarnecki.

O tym, że w Warszawie w lutym seniorzy powyżej 70 lat raczej nie znajdą miejsca, gdzie zaszczepią się na koronawirusa, napisał na Twitterze także Mariusz Piekarski.

Infolinia 989 nieosiągalna. Niestety ten kanał zapisów na szczepienia w tej chwili nie działa. Można zalogować się przez www, ale np. w Warszawie terminów brak. Do końca marca

- napisał dziennikarz RMF FM, Mariusz Piekarski.

Pracownicy służby zdrowia przyjmują druga dawkę szczepionki przeciw COVID-19KPRM: W etapie pierwszym najpierw szczepienia obejmą seniorów

Kolejki przed przychodniami, zatkana infolinia. "Bardzo duże zainteresowanie"

Niewydolny system zapisów skomentował także Waldemar Kraska, sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia. - Od godz. 6 mamy możliwość zapisywania się na szczepienia osób powyżej 70. r. ż. i pierwsze sygnały, które mamy dzisiaj są bardzo optymistyczne, jest bardzo duże zainteresowanie, pod przychodniami pojawiają się kolejki - dodał Waldemar Kraska w Radiowej Jedynce.

Z kolei rządowy profil na Twitterze programu #SzczepimySię poinformował o "bardzo dużym ruchu na infolinii", na którą próbowało się dodzwonić w pewnym momencie 300 tys. osób na minutę. "W pierwszej godzinie zarejestrowało się ponad 66 tys. pacjentów 70+" - czytamy na profilu. Pod postem #SzczepimySię o infolinii znajdziemy wiele nieprzychylnych komentarzy osób, które mimo długiego czasu oczekiwania nie mogły zarejestrować się na szczepienie.

Więcej o: