Ruszyły zapisy na szczepienia dla osób 70+. Jest 1,2 mln terminów i już kolejki. "Tu nie ma miejsc"

W piątek 22 stycznia o godzinie 6 rano ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób, które ukończyły 70. rok życia. Jak zapisać siebie lub bliskich? Można to zrobić przez telefon, internet lub osobiście - w punkcie szczepień, ale zdecydowanie najbardziej rekomendowane są dwie pierwsze opcje. Niektóre przychodnie będą same kontaktować się ze swoimi pacjentami.

Zapisy na szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej ruszyły. Tym razem od godziny 6 rano rejestrować się mogą osoby, które ukończyły 70. rok życia. Przed tygodniem rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób powyżej 80. roku życia. Z tej grupy na szczepienia zapisało się do tej pory ponad 750 tysięcy osób. Szczepienia zapisanych w dwóch turach seniorów ruszą w poniedziałek.

Zobacz wideo Prokuratorzy szczepieni w grupie pierwszej. "To wąska grupa, na pierwszej linii"

Szczepienia dla osób 70+. Jak wygląda procedura i ile jest terminów?

Jak skorzystać z możliwości rejestracji? Rząd zachęca osoby po 70 roku życia, by zapisywały się przede wszystkim przez infolinię, pod numerem 989. Drugim najwygodniejszym sposobem jest wejście na stronę internetową gov.pl/szczepimysie i zarejestrowania się tam samemu albo przy wsparciu osoby bliskiej. Jeśli żadne z tych rozwiązań nie wydaje się optymalne bądź nie jest możliwe, można także osobiście pójść do punktu szczepień, jednak nie jest to polecane (przed pójściem do przychodni warto się z nią skontaktować telefonicznie i zapytać, czy są jeszcze terminy na szczepienia). Niektóre przychodnie mogą same kontaktować się ze swoimi pacjentami.

Uwaga: Jeśli konkretne terminy zostaną wyczerpane, osoby rejestrujące się będą mogły zostawić swój numer telefonu - konsultant zadzwoni do nich, gdy zapisy na dany dzień i godzinę znów będą możliwe.

Na dziś Polska ma zapewnione dostawy ponad trzech milionów szczepionek do końca marca. Nieco ponad połowa przeznaczona jest dla pracowników służby zdrowia i pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Dla osób 70. na ten moment (moment otwarcia rejestracji dla osób po 70. roku życia) pozostaje 1,2 mln wolnych terminów.

Równolegle trwają szczepienia pracowników służby zdrowia. Z tak zwanej grupy "zero" na szczepienie chętnych jest ponad milion osób. Równocześnie wszyscy dorośli Polacy, niezależnie od wieku, mogą wypełniać na stronie gov.pl formularz i zgłosić chęć zaszczepienia się. Otrzymają wtedy informację, gdy rejestracja dla nich będzie już możliwa. 

Indie. Pożar w największej fabryce szczepionek na świecie. Tu produkuje się m.in. szczepionkę AstraZeneca. Na zdjęciu: pożar fabrykiIndie. Pożar największej fabryki szczepionek na świecie. Pięć ofiar

 Już są kolejki przed przychodniami. W niektórych miejscach nie ma miejsc

W wielu miejscach tworzą się jednak kolejki - każda przychodnia ma tylko 30 dawek szczepionek na tydzień, więc w części z nich nie ma już miejsc, bo wyczerpały się one już przy rejestracji osób 80+.

Taka sytuacja była w piątek rano m.in. w niektórych przychodniach we Wrocławiu czy Szczecinie. - Tutaj od wczesnych godzin porannych, a wręcz nocnych, ustawiła się kolejka. Pani, która jest w okienku, powiedziała, że tutaj nie ma żadnych miejsc - relacjonowała ze Szczecina reporterka TVN 24 Alicja Rucińska. 

- To jest granda, dlaczego nikt nam nie powiedział? A ta infolinia nie działa! - mówili seniorzy w rozmowie z reporterką. Niektórzy pod punktem szczepień ustawili się w już o 3 rano.

Więcej o: