Od piątku osoby powyżej 70. roku życia mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19
Już w piątek 22 stycznia na szczepienie przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 mogą zarejestrować się osoby powyżej 70. roku życia. Po niej pacjent otrzyma SMS-a z potwierdzeniem daty szczepienia. Warto pamiętać, że tylko przed podaniem pierwszej dawki można zmienić termin wizyty lub wyznaczony punkt szczepień.
Szczepienie przeciw COVID-19 - trzy metody zgłoszenia
Jednym ze sposobów rejestracji na szczepienie jest skorzystanie z usług całodobowej i darmowej infolinii 989. Pacjent musi podać imię, nazwisko, numer PESEL osoby, która zgłasza się do szczepienia oraz numer telefonu, na który ma zostać wysłany SMS z potwierdzeniem zapisu. Seniora może zgłosić także członek rodziny. Konsultant zaproponuje wtedy termin i dogodnie miejsce szczepienia.
Rejestracja prowadzone jest także przy wykorzystaniu Internetowego Konta Pacjenta. Do zalogowania potrzebny jest profil zaufany lub nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Do IKP można zalogować się także wykorzystując konto internetowe w PKO BP (iPKO, Inteligo), Pekao SA lub banku spółdzielczym. Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie: www.gov.pl.
Ostatnią opcją jest osobiste umówienie się na szczepienie w pobliskim punkcie szczepień. Mama punktów na bieżąco aktualizowania jest na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie.
Osoby, które mają problemy z dotarciem do punktu szczepień, mogą skorzystać z transportu, który uruchamiają poszczególne gminy. Informacji na ten temat należy szukać na stronie poszczególnej miejscowości. Wiele miast organizuje też specjalne infolinie, np. Gdańsk - 500 218 337 czy Tarnowskie Góry - 504 958 079.
Koronawirus w Polsce. Po szczepieniu pacjent otrzyma zaświadczenie i kod QR
Przed podaniem szczepionki pacjent wypełnia kwestionariusz i jest badany przez lekarza. Szczepionka przeciw COVID-19 podawana jest domięśniowo w ramię. Po zastrzyku należy odczekać od 15 do 30 minut, by zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o szczepieniu, a po przyjęciu drugiej dawki otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Kod QR można pobrać przez IKP, aplikację mObywatel lub poprosić o wydruk w punkcie szczepień.
-
Prokuratorzy szukają spółek Giertycha. Właścicielowi Zatoki Sztuki zaproponowali "sześćdziesiątkę"
-
To miało być zwykłe otwarcie drogi. Premierowi przeszkodzili rolnicy. "Zobaczył nas i uciekł"
-
1,15 mln zł od resortu kultury na remont dworku Obajtka. Do tego dotacje od fundacji KGHM i PKO BP
-
Unijna agencja dopuściła lek na COVID-19. Działa również na brytyjską mutację
-
Wykładowczyni miała polecić studentom skandaliczny podręcznik do psychologii. "Dziecko prowokuje"
- Horoskop dzienny na sobotę 6 marca 2021 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
- Niedziele handlowe 2021. Które sklepy będą czynne 7 marca?
- Jedna czy dwie dawki szczepionki dla ozdrowieńców? Rząd się waha. "Czekamy na dodatkowe wyniki badań"
- Wyniki losowania EuroJackpot 5.03.2021 [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja]
- Kobieta wchodzi na klatkę, tuż za nią mężczyzna. To nagranie ma pomóc w złapaniu sprawcy napadów