Od piątku osoby powyżej 70. roku życia mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19

W piątek 22 stycznia o godzinie 6:00 ruszy rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy mają 70 i więcej lat. Szczepienia dla osób z pierwszej grupy ruszą natomiast już w poniedziałek 25 stycznia.
Zobacz wideo Rząd zmienia kolejność szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi

Już w piątek 22 stycznia na szczepienie przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 mogą zarejestrować się osoby powyżej 70. roku życia. Po niej pacjent otrzyma SMS-a z potwierdzeniem daty szczepienia. Warto pamiętać, że tylko przed podaniem pierwszej dawki można zmienić termin wizyty lub wyznaczony punkt szczepień.

Szczepienie przeciw COVID-19 - trzy metody zgłoszenia 

Jednym ze sposobów rejestracji na szczepienie jest skorzystanie z usług całodobowej i darmowej infolinii 989. Pacjent musi podać imię, nazwisko, numer PESEL osoby, która zgłasza się do szczepienia oraz numer telefonu, na który ma zostać wysłany SMS z potwierdzeniem zapisu. Seniora może zgłosić także członek rodziny. Konsultant zaproponuje wtedy termin i dogodnie miejsce szczepienia.

Rejestracja prowadzone jest także przy wykorzystaniu Internetowego Konta Pacjenta. Do zalogowania potrzebny jest profil zaufany lub nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Do IKP można zalogować się także wykorzystując konto internetowe w PKO BP (iPKO, Inteligo), Pekao SA lub banku spółdzielczym. Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie: www.gov.pl.

Szczepienie Poradnik dla seniorów. Jak zarejestrować się na szczepienie przez internet [5 KROKÓW]

Ostatnią opcją jest osobiste umówienie się na szczepienie w pobliskim punkcie szczepień. Mama punktów na bieżąco aktualizowania jest na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie.

Osoby, które mają problemy z dotarciem do punktu szczepień, mogą skorzystać z transportu, który uruchamiają poszczególne gminy. Informacji na ten temat należy szukać na stronie poszczególnej miejscowości. Wiele miast organizuje też specjalne infolinie, np. Gdańsk - 500 218 337 czy Tarnowskie Góry - 504 958 079.

Sondaż. Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciw COVID-19 Sondaż. Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciw COVID-19

Koronawirus w Polsce. Po szczepieniu pacjent otrzyma zaświadczenie i kod QR

Przed podaniem szczepionki pacjent wypełnia kwestionariusz i jest badany przez lekarza. Szczepionka przeciw COVID-19 podawana jest domięśniowo w ramię. Po zastrzyku należy odczekać od 15 do 30 minut, by zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o szczepieniu, a po przyjęciu drugiej dawki otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Kod QR można pobrać przez IKP, aplikację mObywatel lub poprosić o wydruk w punkcie szczepień. 

Więcej o: