W listopadzie ubiegłego roku tylko 36 proc. respondentów wyrażała chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Najnowsze badania pokazują, że takie zdanie ma już ponad połowa badanych (56 proc.).
Analiza wyników sondażu wskazuje, że nastawienie respondentów do szczepień uzależnione jest od wielu czynników. Znacznie częściej zamiar zaszczepienia się wyrażają jednak starsi ankietowani - 74 proc. osób w wieku co najmniej 65 lat. Dokładnie połowę niższy wynik uzyskano w przypadku odpowiedzi osób najmłodszych, znajdujących się w chwili badania w przedziale 18-24 lata.
Respondenci byli też pytani, jaki jest główny powód zniechęcający ich do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Badani najczęściej wskazywali na potencjalne skutki uboczne, jakie może wywołać nowa szczepionka (78 proc.), a także wątpliwości dotyczące jej skuteczności (35 proc.).
Zgodnie z opublikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia w czwartek informacjami, do tej pory w Polsce wykonano 591 785 szczepień. Dodatkowo odnotowano 235 niepożądanych odczynów, natomiast 1 834 dawki szczepionki musiały zostać zutylizowane.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (368) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 4 do 14 stycznia 2021 roku na próbie liczącej 1150 osób (w tym: 44,1% metodą CAPI, 42,8% – CATI i 13,1% – CAWI).