Holandia. Władze chcą wprowadzić pierwszą od drugiej wojny światowej godzinę policyjną. "Trudny krok"

Po raz pierwszy od drugiej wojny światowej w Holandii może być wprowadzona godzina policyjna w celu dalszej walki z pandemią koronawirusa - poinformował pełniący obowiązki premiera Mark Rutte. Wniosek w tej sprawie musi się jeszcze spotkać z akceptacją ze strony parlamentu.

Jak podaje Agencja Reutera, obok godziny policyjnej od soboty ma zostać wprowadzony również zakaz przylotów do kraju z Wielkiej Brytanii, Republiki Południowej Afryki i państwa Ameryki Południowej. Celem tego ma być maksymalne ograniczenie rozprzestrzeniania się w Holandii nowych mutacji koronawirusa.

Epidemia koronawirusa w PolsceBrytyjska odmiana koronawirusa jest w Polsce? Nawet nie ruszyły badania

Holandia. 95 euro grzywny za nieprzestrzeganie godziny policyjnej

Planowana godzina policyjna miałaby wejść w życie od najbliższego weekendu. Miałaby oznaczać zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionej przyczyny w godzinach 20:30 - 4:30. Wyjątkiem będą nagłe przypadki medyczne, konieczność wyprowadzenia zwierząt domowych czy wykonywanie na zewnątrz swojej pracy. W przypadku naruszenia tych zasad grozi grzywna w wysokości 95 euro.

Podczas konferencji prasowej online Rutte powiedział, że "to bardzo trudny krok, ale jesteśmy na rozdrożu". Jego zdaniem "wariant brytyjski nie pozostawia jakiejkolwiek alternatywy".

Holandia. Władze obawiają się przyrostu zakażeń

W połowie grudnia holenderski rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół i sklepów z artykułami, które nie są mieszkańcom niezbędne do życia. Podczas ubiegłotygodniowej konferencji Rutte zapowiedział, że obostrzenia te zostaną utrzymane co najmniej do 9 lutego.

Szczepionka (zdjęcie ilustracyjne)Epidemia koronawirusa. W Izraelu zaszczepiono 25 proc. populacji

W ciągu ostatnich trzech tygodnie dobowe przyrosty zakażeń koronawirusem systematycznie spadały. Tamtejszy rząd jest jednak zdania, że nowe odmiany infekcji mogą doprowadzić do kolejnego wzrostu w lutym, jeżeli wprowadzone restrykcje i środki dystansu społecznego nie zostaną zaostrzone.

Zobacz wideo Pandemia w Polsce. Michał Wójcik opisuje swoją chorobę
Więcej o: