Koronawirus. W Polsce wykryto brytyjski szczep wirusa SARS-CoV-2

Badania laboratorium genXone potwierdzają, że brytyjski szczep koronawirusa SARS-CoV-2 jest obecny w Polsce. Wykryto go u zakażonego z województwa małopolskiego.
Zobacz wideo Czy w lutym dojdzie do poluzowania obostrzeń?

Informacja o tym, że w naszym kraju wykryto przypadek zakażenia brytyjskim szczepem koronawirusa, została opublikowana w social mediach laboratorium genXone we środę 20 stycznia. Prezes tej firmy Michał Kaszuba powiedział w rozmowie z TOK FM, że naukowcy zdecydowali się na upublicznienie tej wiadomości "z uwagi na jej istotne znaczenie epidemiologiczne",

Laboratorium genXone znajduje się pod Poznaniem. Specjalizuje się w sekwencjonowaniu nanoporowym NGS (ang. next generation sequencing) oraz diagnostyce medycznej. Ośrodek wykonuje też testy w kierunku COVID-19 i monitoruje mutacje koronawirusa w Polsce. 

Pracownicy służby zdrowia przyjmują druga dawkę szczepionki przeciw COVID-19KPRM: W etapie pierwszym najpierw szczepienia obejmą seniorów

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia o badania dot. brytyjskiej odmiany koronawirusa. "Trwają przygotowania"

Pierwsze doniesienia o wykryciu w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa pojawiły się w drugim tygodniu grudnia 2020 roku. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock mówił przed świętami Bożego Narodzenia, że "nowy wariant wirusa jest poza kontrolą". Później okazało się, że szczep ten rozprzestrzeniał się po Zjednoczonym Królestwie już od października, powodując wzrost liczby zakażeń. Jeszcze w grudniu minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że najprawdopodobniej na początku roku ruszą badania, które pomogą ustalić, czy brytyjski wariant koronawirusa dotarł do Polski. 19 stycznia  zapytaliśmy resort zdrowia, jakie działania zostały podjęte w tym kierunku. 

W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że badanie dot. brytyjskiej odmiany koronawirusa zlecone zostało przez Ministra Zdrowia. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie czołowi wirusolodzy pod kierownictwem prof. Pyrcia oraz prof. Horbana przygotowują projekt w tym zakresie. Trwają obecnie przygotowania do wdrożenia badania

- poinformował w wiadomości do naszej redakcji Jarosław Rybarczyk, główny specjalista Biura Komunikacji w Ministerstwie Zdrowia. Nie wskazano, kiedy dokładnie mogą ruszyć badania w tym zakresie.

Szczepienia na koronawirusa w RosjiWęgry zaakceptowały rosyjską szczepionkę na koronawirusa - Sputnik V

* * *

W Polsce trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Eksperci podkreślają, że szczepionka jest jedynym sposobem na to, by skutecznie pokonać pandemię, a także uchronić życie i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych. W poniższych tekstach przeczytasz o tym, jak powstają szczepionki i dlaczego warto się szczepić.

Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty?

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Więcej o: