KPRM: W etapie pierwszym najpierw szczepienia obejmą seniorów, a potem przewlekle chorych

W etapie pierwszym najpierw będą szczepieni seniorzy powyżej 60 lat, osoby z chorobami przewlekłymi (m.in. po przeszczepach i chorzy na nowotwory), a także nauczyciele i służby mundurowe - wynika z zapowiedzianej przez przedstawicieli rządu zmiany kolejności szczepień.

Zmiana polega m.in. na tym, że do grupy pierwszej, uwzględnionej w Narodowym Programie Szczepień, włączono do tej pory zaliczane do grupy drugiej osoby poniżej 60 lat, ale z chorobami przewlekłymi. W środę pełnomocnik rządu ds. programu szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że lista tych chorób znajdzie się w nowelizacji tzw. rozporządzenia epidemicznego, która obecnie jest konsultowana.

Zobacz wideo Rząd zmienia kolejność szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi

Chodzi o nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów z 14 stycznia 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Konferencja prasowa szefa KPRM Michała DworczykaDworczyk: W piątek uruchamiamy system rejestracji dla pacjentów 70+

Pierwsza grupa szczepiona na koronawirusa

Według informacji przekazanych w środę przez przedstawicieli rządu w ramach pierwszej grupy, której szczepienie rozpocznie się 25 stycznia, najpierw zastrzyki otrzymać mają seniorzy po 60. roku życia (grupa 1A). Po nich dostaną je osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, m.in. po przeszczepach, dializowane, wentylowane mechanicznie czy z chorobami nowotworowymi (grupa 1B).

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban wyjaśnił w środę na konferencji prasowej poświęconej szczepieniom, że po długiej dyskusji Rada Medyczna zdecydowała się zaproponować dodanie do grupy pierwszej szczepień niewielką liczbę osób poniżej 60 lat, mającą choroby powodujące, że u nich COVID-19 mógłby przebiegać bardzo ciężko. Wymienił w tej grupie osoby wentylowane mechanicznie w domu (około 8 tys.), po przeszczepach, osoby dializowane, a także chore na nowotwory, zwłaszcza takie, jak określił, które są aktywnie leczone.

Szczepionka przeciw COVID-19Zapisy na szczepienia na COVID-19 w Polsce. Jak się zarejestrować? [PORADNIK]

Szczepienia na koronawirusa dla nauczycieli i służb

Po nich szczepienia mają objąć nauczycieli i służby mundurowe (grupa 1C). Wskazano, że są to: funkcjonariusze albo żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pozornej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, a także członkowie ochotniczych straży pożarnych oraz wykonujący działania ratownicze ratownicy górscy i wodni.

Szczepionka przeciwko COVID-19RMF: Polska zamówiła dodatkowe 25 mln dawek szczepionki Pfizera

(PAP)

Autorki: Klaudia Torchała, Olga Zakolska

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: