RMF: Polska zamówiła dodatkowe 25 mln dawek szczepionki Pfizera

Jak dowiedziała się korespondentka RMF FM w Brukseli, Polska zamówiła dodatkowe 25 milionów dawek szczepionki Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19.

Informację przekazała Katarzyna Szymańska - Borginon. Wcześniej Polska zakupiła ponad 16,5 mln dawek szczepionki Pfizera. Jak podaje RMF FM, nasz kraj mógłby skorzystać z 50,7 mln dawek preparatu z 600 mln zarezerwowanych dla Unii Europejskiej. Jednak zrezygnował z 9 mln dawek na rzecz innych państw. "Polska będzie miała w sumie około 41 mln. To oznacza, że polskie władze nie skorzystały z pełnej puli. Wynosi ona 8,5 procent" - informuje RMF.

Morawiecki o zmniejszeniu dostaw

W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas posiedzenia Rady Europejskiej będzie się domagał, aby nie było więcej zmian w harmonogramie dostaw szczepionek na koronawirusa oraz ich zmniejszania.

- Jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską, a ta jest w kontakcie ze wszystkimi dostawcami szczepionek. Mamy też swoje kontakty z dostawcami szczepionek, ale trzymamy się procedury, którą uzgodniliśmy na forum UE - powiedział. Jak dodał, firma Pfizer "potrzebowała krótkiego czasu - tydzień, dwa - na przestawienie linii technologicznych, po to, żeby jeszcze więcej szczepionek móc wyprodukować". Podkreślił, że producent chce nie tylko nadrobić powstałe w ten sposób opóźnienia w dostawach, ale także przyspieszyć produkcję szczepionek.

***

Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Zobacz wideo Rząd zmienia kolejność szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi
Więcej o: