Rząd wprowadza korektę w kolejności szczepień. Onet: Interwencja Jarosława Kaczyńskiego

Rząd dokonał korekty w planie szczepień. W pierwszym etapie zaszczepieni zostaną nie tylko seniorzy powyżej 60. roku życia, nauczyciele, mundurowi i prokuratorzy, ale także osoby z chorobami przewlekłymi, których wcześniej nie uwzględniono w grupie pierwszej. Według źródeł Onetu, zmianę spowodowała bezpośrednia interwencja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

"Rząd skorygował rozporządzenie w tej sprawie" - poinformował pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk.

Rząd wprowadzi zmiany w kolejności szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi

W pierwszym etapie pierwszeństwo zaszczepienia będą miały osoby powyżej 60 roku życia. W dalszej kolejności w pierwszym etapie będą szczepione osoby z chorobami przewlekłymi, w tym chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach i osoby dializowane.

"Ostatnią grupą szczepioną w pierwszym etapie mają być przedstawiciele służb mundurowych" - przekazał Dworczyk.

Zobacz wideo Zmiana kolejności szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dodał, że do pierwszego etapu będą mogły też dołączyć osoby chore spoza listy, którym na wcześniejsze szczepienie zgodę wyda lekarz POZ.

Jeszcze przed rozpoczęciem konferencji Dworczyka Onet poinformował nieoficjalnie, że zmiana w kolejności szczepień i skutkująca wpisaniem pacjentów z chorobami przewlekłymi do grupy "jeden, ma być spowodowana bezpośrednią interwencją w prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Prokuratorzy zostali wpisani do grupy pierwszej, choć wcześniejsza kolejność szczepień zakłada co innego

Od grudnia, w ramach etapu "zero", szczepieni są przede wszystkim pracownicy ochrony zdrowia. Od 25 stycznia rozpoczną się natomiast szczepienia w grupie pierwszej. Na początku szczepionkę przeciwko koronawirusowi otrzymają seniorzy po 80. i 70. roku życia.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem opublikowanym 14 stycznia, w następnej kolejności - po najstarszych seniorach - szczepienia w grupie pierwszej miały objąć: pacjentów zakładów opiekuńczo-leczniczych, hospicjów, pensjonariuszy DPS-ów, osoby powyżej 60. roku życia, nauczycieli, żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych, agentów służb specjalnych, a także prokuratorów.

Michał WójcikWójcik o szczepieniu prokuratorów w pierwszym etapie: Są na pierwszej linii

Zdziwienie może budzić przypadek tej ostatniej grupy. Zgodnie z opublikowanym jeszcze w grudniu planem Narodowego Programu Szczepień pracownicy wymiaru sprawiedliwości mieli otrzymać szczepionkę w etapie drugim, wraz z osobami w wieku poniżej 60. roku życia cierpiącymi na "choroby przewlekłe zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19". Jednak w późniejszym rozporządzeniu prokuratorów i asesorów prokuratury wpisano już do grupy "jeden". O grupie drugiej w ogóle natomiast nie wspomniano.

Teraz - jak tłumaczył Dworczyk - pacjenci z chorobami przewlekłymi zostali uwzględnieni w rozporządzeniu Rady Ministrów i znaleźli się w grupie pierwszej.