Chorzy poniżej 60. roku życia zaszczepią się wcześniej? Infolinia NFZ ma inne zdanie niż Dworczyk

Zgodnie z opublikowanym w grudniu programem Narodowego Programu Szczepień osoby poniżej 60. roku życia, cierpiące na choroby przewlekłe mają zostać zaszczepione w drugim etapie, a więc m.in. po nauczycielach, służbach mundurowych czy prokuratorach. Szef KPRM Michał Dworczyk stwierdził jednak, że przewlekle chorzy będą mogli otrzymać szczepionkę wcześniej. Dziennik "Fakt" postanowił sprawdzić te zapewnienia, dzwoniąc na infolinię Narodowego Programu Szczepień.

Od 25 stycznia rozpoczną się szczepienia w grupie pierwszej. Na początku szczepionkę przeciwko koronawirusowi otrzymają seniorzy po 80. i 70. roku życia.

Narodowy Program Szczepień. W grupie pierwszej znaleźli się m.in. nauczyciele, mundurowi oraz prokuratorzy

Rządowe rozporządzenie dotyczące Narodowego Programu Szczepień precyzuje, że szczepienia w grupie pierwszej obejmują również: pacjentów zakładów opiekuńczo-leczniczych, hospicjów, pensjonariuszy DPS-ów, osoby powyżej 60. roku życia, nauczycieli, funkcjonariuszy służb mundurowych oraz prokuratorów.

Zobacz wideo Pfizer zmniejsza dostawy. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Już nie w rozporządzeniu (w którym wspomniano jedynie o etapie "zero" i "jeden"), a w opublikowanym w grudniu programie Narodowego Programu Szczepień zapisano, że w drugim etapie zaszczepić będą się mogły: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. 

Dworczyk: Osoby młodsze z chorobami przewlekłymi mogą zostać zaszczepione w pierwszym etapie

Jak zauważa dziennik "Fakt", wśród osób poniżej 60. roku życia, które zmagają się z chorobami przewlekłymi, coraz częściej pojawia się pytanie, czy będą mogli oni zaszczepić się na koronawirusa jeszcze w ramach etapu pierwszego - czyli wraz np. z nauczycielami czy prokuratorami. Co więcej, takiej ewentualności nie wyklucza Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień

- Absolutne pierwszeństwo w etapie I mają seniorzy, czyli wszystkie osoby powyżej 60. roku życia. Po drugie, w kolejności następnej, są nauczyciele. Po trzecie, zawsze poza szczepieniem seniorów powyżej 70. roku życia, to we wszystkich pozostałych przypadkach osoby, które są przewlekle chore np. na choroby onkologiczne, czy inne choroby enumeratywnie wymienione w Narodowym Programie Szczepień, mogą być szczepione w pierwszej kolejności - przed służbami mundurowymi, przed nauczycielami czy w ramach tej grupy seniorów powyżej 60. roku życia - stwierdził we wtorek Dworczyk w programie "Tłit" WP.

Michał DworczykSzczepienia osób z grupy "0" zostają wydłużone

Infolinia Narodowego Programu Szczepień nie potwierdza słów Dworczyka

"Fakt" postanowił sprawdzić, czy zapewnienia ministra znajdą odzwierciedlenie w informacjach, które przekazywane są w ramach infolinii Narodowego Programu Szczepień (numer: 989). Redakcja zapytała konsultantkę, czy osoba 40-letnia z chorobą przewlekłą może teraz poprosić lekarza o skierowanie i zarejestrować się na szczepienie.

"Znaczy można, natomiast takie skierowanie będzie ważne 60 dni, a osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi będą dopiero szczepione w etapie II. Tak że wydaje mi się, że to skierowanie po prostu straci ważność. Dlatego lepiej jeszcze trochę poczekać" - przekazał konsultantka.

"Ale nie ma szansy, żeby w pierwszym etapie osoba 'przewlekła', która nie ma 60. lat się zaszczepiła?" - dopytywała dziennikarka "Faktu". "Nie, nie. Przewidziany jest etap II dla osób właśnie poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi" - usłyszała w odpowiedzi. 

By wyjaśnić powstałe wątpliwości, "Fakt" skontaktował się z Ministerstwem Zdrowia. Jak dotąd nie otrzymał jednak odpowiedzi. 

Jakie choroby kwalifikują do wcześniejszego szczepienia? Lista

Lista chorób, które uprawniają do szczepienia na koronawirusa w drugim etapie, ma być aktualizowana wraz z pojawiającymi się dowodami medycznymi i informacjami producenta. Wykaz schorzeń zawarty został w Narodowym Programie Szczepień i opracowany jest przez Radę Medyczną współpracującą z rządem. By skorzystać ze szczepienia, chory będzie musiał poprosić swojego lekarza rodzinnego o e-skierowanie. Będzie ono ważne przez 60 dni. 

Choroby uprawniające do szczepienia w etapie drugim:

 • przewlekłe choroby nerek (PChN),
 • deficyty neurologiczne (np. demencja),
 • choroby naczyń mózgowych,
 • choroby nowotworowe (pacjenci onkologiczni optymalny czas szczepienia powinni skonsultować z lekarzem przeprowadzającym kwalifikację),
 • cukrzyca,
 • choroby płuc,
 • POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc),
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niedobory odporności (w chorobach autoimmunologicznych),
 • choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • przewlekłe choroby wątroby,
 • otyłość,
 • astma oskrzelowa,
 • choroby związane z uzależnieniem od nikotyny,
 • talasemia (niedokrwistość tarczowatokrwinkowa),
 • mukowiscydoza,
 • anemia sierpowata.
Więcej o: