Koronawirus w Polsce. 291 zgonów z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby

Koronawirus w Polsce. Z najnowszego raportu resortu zdrowia wynika, że w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 291 osób. Łączna liczba zgonów spowodowanych COVID-19 od początku pandemii wzrosła do 33 698.

We wtorkowym raporcie (19 stycznia) Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu minionej doby testy na koronawirusa dały pozytywny wynik w przypadku 4 835 osób. Od początku epidemii, koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce zakaziło się już 1 443 804 osób. Pacjenci, którzy w ciągu ostatniej doby zmarli z powodu COVID-19 w większości cierpieli również na choroby współistniejące - takich przypadków było 231. Pozostałe 60 osób nie miało innych schorzeń niż COVID-19.

Tedros Adhanom Ghebreyesus - WHOŚwiat bez równego dostępu do szczepień. "Na krawędzi moralnej porażki"

Koronawirus w Polsce. Szczepienia pacjentów z grupy "0" zostaną wydłużone

- Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy "0", wiąże się to ze zmniejszaniem dostarczanych dawek przez firmę Pfizer - powiedział w poniedziałek (18 stycznia) podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM oraz pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Włodzimierz CzarzastyWłodzimierz Czarzasty zakażony koronawirusem

Minister podkreślił, że cała Unia Europejska została zaskoczona informacją, że koncern Pfizer zamierza zmniejszyć dostawy szczepionek przeciw COVID-19 do państw europejskich. Dworczyk dodał, że rząd został zmuszony do aktualizacji harmonogramu szczepień, ale szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku rozpoczną się zgodnie z planem 25 stycznia.

Michał Dworczyk wyjaśnił, że zamiast zaszczepienia 330 tys. osób z grupy "0" w tym tygodniu, zaszczepionych zostanie tylko ok. 130 tys. pacjentów. - Mamy nadzieję, że ta sytuacja ulegnie poprawnie. Według nieoficjalnych informacji jest duża szansa, żeby trzecia szczepionka firmy AstraZeneca została zarejestrowana. Wtedy możemy liczyć, że dostawy do Polski rozpoczęłyby się jeszcze w lutym - dodał.

Zobacz wideo Pfizer zmniejsza dostawy. Rząd zmienia harmonogram szczepień
Więcej o: