Szczepienia osób z grupy "0" zostają wydłużone. Dworczyk: To przez zmniejszenie dostarczanych dawek

- Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy "0", wiąże się to ze zmniejszaniem dostarczanych dawek przez firmę Pfizer - mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, do Polski w poniedziałek przyleciało 176 tys. dawek szczepionki, choć pierwotnie planowana liczba zakładała 360 tys. dawek.

- My, podobnie jak cała UE, zostaliśmy zaskoczeni informacją, że koncern z tygodnia na tydzień zamierza w sposób znaczący obniżyć dostawy szczepionek do wszystkich krajów UE - stwierdził Michał Dworczyk na poniedziałkowej konferencji prasowej.

W związku z tym doszło do aktualizacji harmonogramu szczepień. - Mamy zabezpieczone dawki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwsze szczepienie - zaznaczył szef KPRM. Dodał, że szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku rozpoczną się zgodnie z planem 25 stycznia.

- Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy "0", wiąże się to ze zmniejszaniem dostarczanych dawek przez firmę Pfizer. Dzisiaj do Polski zamiast 360 tys. przyleciało 176 tys. dawek, w kolejnych tygodniach będzie to nie 360 tys., a 296 tys., potem nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczby szczepionek

- wyjaśnił Michał Dworczyk. Dodał, że zamiast 330 tys. z grupy "0" zaplanowanych do zaszczepienia w tym tygodniu zostanie zaszczepionych ok. 130 tys.

- Potem będziemy co tydzień kontynuowali szczepienia, niestety w nieco zmniejszonym zakresie grupy "0" - dodał szef KPRM. Zapowiedział, że celem jest zakończenie szczepień grupy "0" w lutym.

- Mamy nadzieję, że ta sytuacja ulegnie poprawnie. Według nieoficjalnych informacji jest duża szansa, żeby trzecia szczepionka firmy AstraZeneca została zarejestrowana. Wtedy możemy liczyć, że dostawy do Polski rozpoczęłyby się jeszcze w lutym

- zaznaczył Michał Dworczyk.

W magazynach jest obecnie ok. 610 tys. dawek szczepionek, do tej pory do punktów szczepień dostarczono do tej pory 647 tys. dawek. - Cały czas mamy niewielką liczbę niepożądanych odczynów poszczepiennych. To 133 odczyny na ponad 475 tys. wykonanych szczepień - poinformował szef KPRM.

Łącznie z 1,3 mln osób z grupy "0" zgłosiło się na szczepienia ok. 1,05 mln osób. Do poniedziałku do godz. 14 zarejestrowało się ponad 431 tys. osób powyżej 80. roku życia (ta grupa liczy łącznie 1,7 mln osób).

Rejestrację terminów uruchomiono w 5,5 tys. punktów. W centralnym kalendarzu szczepień umieszczono ponad 2 mln terminów. Gotowość do szczepień za pomocą internetowego formularza zgłosiło do tej pory 1,47 mln osób. - Jak tylko nadejdzie czas grupy wiekowej, do której należy taka osoba zgłaszająca się, wtedy będzie kontakt i pierwszeństwo dla tych osób w zapisie na wolne terminy do szczepień - zapowiedział szef KPRM.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Do Polski dotarło w poniedziałek ponad 176 tysięcy dawek szczepionki przeciw COVID-19. Na warszawskim lotnisku Chopina wylądował samolot transportowy z kolejną partią preparatu firmy Pfizer.

Z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych do punktów szczepień trafi tego samego dnia łącznie ok. 120 tys. dawek szczepionki przeznaczonych dla DPS-ów oraz 50 tys. dawek przeznaczonych na drugie szczepienie dla osób z grupy 0 (obejmujące personel medyczny).

Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało do tej pory ok. 475 tysięcy osób. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy służby zdrowia. W poniedziałek rozpoczynają się szczepienia w Domach Pomocy Społecznej, a w przyszłym tygodniu szczepionkę mają otrzymać seniorzy powyżej 70. roku życia.

Zobacz wideo Magdalena Sroka o zachowaniu J. Emilewicz i A. Sobonia
Więcej o: