Małopolska. Szpitale wstrzymują szczepienia przeciw COVID-19. "Z uwagi na zmniejszoną dostępność"

Kilka szpitali z województwa małopolskiego ogłosiło, że wstrzymuje szczepienia zaplanowane na dni 18-21 stycznia. Ma to związek z opóźnieniem dostaw szczepionek firmy Pfizer.
Zobacz wideo Rzeczniczka Porozumienia o harmonogramie obostrzeń

Jedną z placówek, która poinformowała o wstrzymaniu szczepień, jest Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie. Z posta, który placówka zamieściła na Facebooku, wynika, że szczepienia zaplanowane na dni 18-22 stycznia 2021 r. zostaną przesunięte na inne terminy.

"Zaistniała sytuacja wynika z otrzymanych dyspozycji z organów nadrzędnych. Bardzo przepraszamy za niedogodności. Wszystkie osoby będą informowane o nowych terminach szczepień po uzyskaniu informacji o dacie dostawy" - czytamy we wpisie krakowskiego szpitala.

Akcję szczepień wstrzymały także Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Szpital Powiatowy im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej.

"W związku z otrzymaną informacją z NFZ oraz komunikatem Agencji Rezerw Materiałowych o wstrzymaniu dla naszego Zespołu dostaw szczepionek z uwagi na zmniejszoną ich dostępność, wszystkie zaplanowane pierwsze podania szczepionki dla osób z grupy 0 w dniach 18-21 stycznia 2021 zostają czasowo wstrzymane" - czytamy w komunikacie szpitala z Suchej Beskidzkiej

Wstrzymane dostawy szczepionek do szpitali węzłowych

Przesunięcie niektórych z zaplanowanych szczepień na późniejsze terminy ma związek z czasowym zmniejszeniem dostaw szczepionek firmy Pfizer do krajów Unii Europejskiej.

- Do szpitali węzłowych na szczepienia grupy zerowej miało trafić 330 tys. szczepionek na pierwsze szczepienie. Wstrzymaliśmy ten transport do momentu, gdy firma Pfizer prześle nam dokładny harmonogram dostaw do Polski - poinformował Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. 

Michał DworczykDworczyk: Kartonów ze szczepionkami jest co najmniej o połowę mniej

Więcej o: