Resort rozwoju będzie rekomendował otwarcie galerii handlowych. Co z zakazem wesel? "Musimy wytrzymać"

Olga Semeniuk poinformowała, że resort rozwoju, pracy i technologii będzie rekomendował otwarcie galerii handlowych. Jeśli chodzi o zakaz organizacji wesel, wiceministra wyjaśniła, że "musimy jeszcze chwilę wytrzymać", bo "żyjemy w trybie awaryjnym".

Olga Semeniuk, wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, na antenie Radia ZET podkreśliła, że lockdown zakończy się wtedy, kiedy "Narodowy Program Szczepień będzie w szerokim procesie, łańcuch europejskich dostaw szczepionek będzie jeszcze bardziej wydajny, kiedy będzie ustabilizowana liczba zachorowań w kraju". Polityczka została zapytana o to, czy zostaną otwarte galerie handlowe. - Będziemy to rekomendowali z premierem Gowinem, ale decyzję podejmuje Rada Ministrów - powiedziała. Odniosła się także do branży weselnej. - Jestem osobiście tym tematem bardzo mocno zainteresowana - stwierdziła, dodając, że rząd rozumie skalę problemu, ale "musimy jeszcze chwilę wytrzymać", bo "żyjemy w trybie awaryjnym".

Obecnie obowiązuje zakaz organizacji wesel. Jedyną dopuszczaną opcją jest organizacja przyjęcia w domu, przy maksymalnej liczbie pięciorga gości. To samo dotyczy innych imprez rodzinnych, takich jak chrzciny, komunie czy stypy.  

"Dialog z przedsiębiorcami funkcjonuje i ma się dobrze"

Semeniuk skomentowała również zapowiedzi, że przedsiębiorcy, mimo obostrzeń, zaczną otwierać swoje biznesy. - W ubiegłym tygodniu opozycja mówiła, że będą masowe otwarcia. Spływają do mnie informacje po weekendzie dot. tego, że tych masowych otwarć jednak nie będzie - powiedziała. Jak dodała, policja "nie wlepia mandatów", ale dba o to, żeby prawo było przestrzegane. - My, jako Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, jesteśmy adwokatem przedsiębiorców więc tam, gdzie się da, poszerzamy ich możliwości wsparcia - stwierdziła.

Jak poinformowała, zostało złożonych ponad 50 tys. wniosków na dotację 5 tys. złotych. Dodała, że jednorazowe wsparcie, planowane na listopad, zostało przedłużone na grudzień i styczeń. - Dialog z przedsiębiorcami funkcjonuje i ma się dobrze - podkreśliła.

Zobacz wideo Pomoc dla branży turystycznej. "Jest iluzoryczna albo nie ma jej wcale"
Więcej o: