Dworczyk: Kartonów ze szczepionkami jest co najmniej o połowę mniej. "Zasady współpracy są dosyć dziwne"

W związku ze zmniejszonymi dostawami szczepionek Pfizera rząd na razie nie zmienia planów szczepień populacyjnych. Dotyczy to zarówno mieszkańców Domów Pomocy Społecznej, jak i seniorów - zapewniał w Programie 1 Polskiego Radia Michał Dworczyk.

W piątek pełnomocnik rządu ds. szczepień i szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że firma Pfizer tymczasowo ograniczy dostawy szczepionki na koronawirusa do Europy, w tym do Polski.

- Robimy wszystko, żeby ograniczenia nie wpłynęły na dynamikę programu szczepień. Dopiero wczoraj późnym wieczorem [w niedzielę - przyp. red.] dostaliśmy oficjalny zmieniony harmonogram od firmy Pfizer. W tej chwili jest analizowany i staramy się w jakiś sposób skoordynować to z naszymi planami Narodowego Programu Szczepień - powiedział w poniedziałek na antenie radiowej Jedynki Michał Dworczyk.

Jak poinformował, rano do Polski przyleciał samolot z koleją partią szczepionek. - Niestety, w bardzo ograniczonej ilości w stosunku co do tego, co zapowiadała firma Pfizer wcześniej. [Ile dotarło - przyp. red.] będziemy wiedzieli po przeliczeniu szczepionek w składnicy ARM. Sądząc z liczby kartonów, jest to o co najmniej połowę mniej w stosunku do tego, co wcześniej było zapowiadane. Wcześniej realizowane były dostawy na poziomie 360 tysięcy sztuk szczepionych - podkreślił szef KPRM, dodając, że kolejne dostawy również będą "nieco mniejsze". - Chcemy spokojnie przyjrzeć się, dopytać firmę Pfizer o pewne szczegóły. Dzisiaj na pewno przedstawimy opinii publicznej sytuację i precyzyjne dane. Otrzymaliśmy harmonogram do 8 lutego - powiedział.

"Zasady współpracy są dosyć dziwne"

Pełnomocnik rządu ds. szczepień zaznaczył, że to Komisja Europejska negocjowała warunki z firmą Pfizer i stoi na straży realizacji umowy. - Zasady współpracy są dosyć dziwne. Na pewno nie dają poczucia bezpieczeństwa poszczególnym krajom członkowskim, że można spokojnie coś zaplanować - stwierdził Michał Dworczyk.

Polityk podkreślił, że szczepienia drugą dawką rozpoczęły się w ostatni weekend i nie są one zagrożone. Dodał, że w tym tygodniu preparat przyjmą seniorzy z DPS-ów. - 120 tysięcy dawek szczepionki wyjechało już z Agencji Rezerw Materiałowych i te szczepienia będą realizowane w DPS-ach w tym tygodniu. Na razie nie chcemy zmieniać żadnych zasad i planów odnośnie rozpoczęcia szczepienia seniorów, czyli 25 stycznia te szczepienia się rozpoczną - powiedział.

***

Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Zobacz wideo Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska wyjaśnia, co ze szczepieniami w trakcie leczenia onkologicznego
Więcej o: