Ministerstwo edukacji podsumowuje akcję testowania nauczycieli. Pozytywny wynik u 2 proc. badanych

Ministerstwo Edukacji i Nauki podało w niedzielę, że w ciągu pięciu dni w akcji testowania nauczycieli i szkolnego personelu wzięło udział prawie 134 tys. osób. Znane są wyniki 122 tys. z nich. Z danych wynika, że zakażenie koronawirusem stwierdzono u 2 proc. badanych.

Od poniedziałku 18 stycznia do szkół wrócą najmłodsi uczniowie - klasy 1-3 szkół podstawowych. W związku z tym resort edukacji zorganizował wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Inspektorami Wojewódzkimi akcję testów przesiewowych dla nauczycieli.

Jak podało w niedzielę Ministerstwo Edukacji i Nauki, w dniach 11-15 stycznia w akcji testowania nauczycieli wzięło udział blisko 134 tys. osób. "Wyniki otrzymało ponad 122 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa miały 2422 osoby tj. 2 proc. wszystkich wyników badań" - czytamy w komunikacie.

W poniedziałek resort ma podsumować całą akcję.

Udział w testach był dobrowolny i bezpłatny. Na test mogli się zgłosić również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący prace naprawcze na terenie szkoły.

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół

Powrót dzieci klas 1-3 odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. Zachowane mają być podstawowe zasady takie jak częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz częste wietrzenie pomieszczeń.

Jest też lista nowych wytycznych: klasy powinny być oddzielone od siebie, a najlepiej, jak uczniowie będą uczyć się na różnych piętrach lub innych częściach szkoły. Ponadto resort chce, by klasy były uczone przez stałych nauczycieli i jeśli to będzie możliwe, by ci nauczyciele nie uczyli różnych klas.

Od 4 do 17 stycznia uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mieli ferie.

Zobacz wideo Czy nowe mutacje i trzecia fala epidemii jest już widoczna na oddziałach?