W Amazonii dramat po odkryciu nowej odmiany koronawirusa. Portugalia z paraliżem szpitali

Portugalskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło paraliż wielu szpitali w kraju, a także zjawisko oczekiwania pacjentów na przyjęcie do szpitala wewnątrz ambulansów. Tragiczna sytuacja jest także w brazylijskim stanie Amazonas, gdzie miało dojść do odkrycia nowego wariantu koronawirusa. W szpitalach w Manaus brakuje też tlenu. "Sytuacja jest dramatyczna" - pisze BBC.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia w Lizbonie od piątku przybyło ponad 10,9 tys. infekcji wirusem SARS-CoV-1, a łączna liczba przypadków zakażenia wzrosła w Portugalii do poziomu 539,4 tys. Resort twierdzi, że ta sobota była najtrudniejszym dniem od początku epidemii. Rekordowa podczas ostatniej doby była również liczba zgonów wskutek COVID-19. W ciągu tych 24 godzin potwierdzono 166 nowych ofiar śmiertelnych. W sumie w Portugalii do sobotniego popołudnia po infekcji koronawirusem zmarło już 8,7 tys. osób. W sobotę po południu w portugalskich szpitalach leczyła się nienotowana wcześniej liczba pacjentów - 4653, z których 638 to osoby umieszczone na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii.

Epidemia koronawirusa w Portugalii. Szpitale sparaliżowane

Od wczesnego ranka szpitale aglomeracji Lizbony zgłaszają poważne trudności w przyjmowaniu rosnącej liczby osób z podejrzeniem infekcji wirusem SARS-CoV-2. W wielu placówkach medycznych z powodu nadmiernej liczby oczekujących doszło do paraliżu funkcjonowania izb przyjęć.

W sobotnie popołudnie także kierownictwo szpitala w Torres Vedras, w środkowej części kraju, ogłosiło, że z powodu masowej liczby zgłaszających się osób musiało tymczasowo przerwać pracę izby przyjęć. Po wznowieniu jej działalności część pacjentów jest przyjmowana wewnątrz ustawionych pod szpitalem karetek pogotowia.

Szef wspierającej służbę zdrowia Ligi Strażackiej Portugalii (LBP) Jaime Soares potwierdził, że w sobotę w wielu szpitalach tego kraju pacjenci z COVID-19 na przyjęcie do placówki medycznej oczekują wewnątrz karetek pogotowia.

Wiele ambulansów funkcjonuje teraz niczym małe szpitale. W jednej z karetek pogotowia właśnie przed chwilą zmarł jeden z oczekujących na przyjęcie na izbę pacjentów

- ujawnił Soares.

Opłakana sytuacja w Manaus w Brazylii. Eksperci o nowej odmianie wirusa

Całkowite załamanie się systemu ochrony zdrowia, chorzy na koronawirusa umierający na oddziałach intensywnej terapii - tak z kolei wygląda sytuacja w Manaus, stolicy brazylijskiego stanu Amazonas. Jak ustalili eksperci - pochodzi z niego nowa, jeszcze groźniejsza odmiana koronawirusa. Liczba zachorowań i zgonów na COVID-19 utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie. Po ustaleniu źródła nowej odmiany wirusa gubernatorzy większości stanów Brazylii zamykają ich granice dla mieszkańców Amazonii. Jak potwierdzili specjaliści z Fundacji im. Osvaldo Cruza, największego w Ameryce Łacińskiej ośrodka badań w dziedzinie chorób zakaźnych, ta odmiana wirusa jest zbliżona do występujących w Wielkiej Brytanii i Afryce Południowej.

W sobotę ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało o 61 567 nowych przypadkach koronawirusa i 1050 zgonach. To już piąty dzień z rządu, w którym liczba zgonów przekracza 1000. Łączna liczba zakażonych od początku pandemii zbliża się, według oficjalnych danych, do 8,5 mln i wynosi 8 455 059 a zgonów 209 296. Szybki wzrost liczby nowych zachorowań w Brazylii sprawił, że liczący ponad 206 milionów mieszkańców kraj stał się już drugim po USA o największej liczbie zgonów na COVID-19.

Zobacz wideo Czy nowe mutacje i trzecia fala epidemii jest już widoczna na oddziałach?

Opozycja brazylijska obciąża winą za załamanie się systemu opieki zdrowotnej w Amazonii, a także szybki wzrost zachorowań na COVID-19 w całym kraju prezydenta Jaira Bolsonaro. W stolicy kraju, Brasilii, a także w Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Sao Paulo i kilku innych miastach odbyły się demonstracje, których uczestnicy - w większości kobiety - protestowali przeciwko polityce rządu prezydenta Jaira Bolsonaro, wyrażając swe niezadowolenie z sytuacji zdrowotnej i ekonomicznej uderzając łyżkami w puste garnki.

Do wzrostu niezadowolenia i napięcia społecznego w Brazylii przyczyniło się też co najmniej kilkudniowe opóźnienie w dostawach indyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi zapowiedziane przez producenta. Zawiadomił o tym Brazylijczyków prezydent Bolsonaro.

Opozycja i media obwiniają Jaira Bolsonaro

Większość brazylijskich mediów ostro krytykuje stanowcze oświadczenie Bolsonaro, iż to nie jego rząd, lecz stanowy gubernator i lokalne władze są "całkowicie odpowiedzialne" za kompletne załamanie się systemu ochrony zdrowia w stanie Amazonas.

Liderzy pięciu partii opozycyjnych - w tym lewica - obciążają prezydenta Jaira Bolsonaro i jego rząd współodpowiedzialnością za rozmiary klęski, jaką stała się dla Brazylijczyków pandemia koronawirusa. Główny zarzut to systematyczne bagatelizowanie zagrożenia w niezliczonych publicznych wystąpieniach prezydenta, który - mimo iż sam przeszedł tę chorobę - nadal określał ja jako "taką sobie grypkę”. Zalecał jej zwalczanie zwykłymi lekami antymalarycznymi, przeważnie unikał zakładania maseczki i często pojawiał się na plażach publicznych, budząc tym entuzjazm swoich zwolenników.

Mimo tej postawy prezydenta wobec pandemii większość brazylijskich komentatorów uważa za mało prawdopodobne, aby brazylijska Izba Deputowanych, której przewodniczy opozycyjny polityk Rodrigo Maya, na swym najbliższym posiedzeniu 1 lutego postawiła sprawę wotum zaufania dla prezydenta Jaira Bolsonaro.

Według prestiżowej brazylijskiej firmy sondażowej Datafolha, prezydent może nadal liczyć na poparcie 52 proc. wyborców, którzy przedkładają nad pomyślność walki z koronawirusem - pomyślność gospodarczą kraju.

Media całej Ameryki Łacińskiej przytaczają w sobotę ripostę Jaira Bolsonaro na oskarżenia opozycyjnych polityków pod jego adresem. - Każą mi przechodzić piekło za życia… Żadne (oskarżenie) nie dotyczy korupcji. Tylko Bóg może mnie usunąć ze stanowiska. Nie mają przeciwko mnie nic konkretnego, tylko fake newsy, aby mnie dopaść - powiedział prezydent.

***

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP), zat/ mal/, ik/ jm/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: