Problem dotyczy tylko tych osób, które nie mają czeskiego odpowiednika PESEL-u. Internetowy formularz, służący do rejestracji na szczepienia, nie pozwala na wpisanie 11-cyfrowego polskiego numeru PESEL.
Lukasz Curylo, zastępca hetmana kraju morawsko-śląskiego, powiedział Polskiemu Radiu, że niedopatrzenie zostało zgłoszone czeskiemu ministerstwu zdrowia i jeśli do poniedziałku problem nie zostanie rozwiązany, zajmie się nim miejscowy sztab kryzysowy. Sprawa dotyczy w jego ocenie około pięćdziesięciu seniorów z kraju morawsko-śląskiego, którzy od piątku powinni mieć możliwość zgłoszenia chęci zaszczepienia się.
W systemie, do którego dostęp mają tylko osoby powyżej 80. roku życia, zarejestrowało się dotychczas ponad 131 tysięcy osób. Niespełna 25 tysięcy z nich otrzymało termin szczepienia.
Eksperci cytowani przez czeskie media krytykują centralny system rejestracji za znajdujące się w nim błędy i niefunkcjonalność. Według premiera Andreja Babisza system działa bez zarzutu, a stwierdzone uchybienia leżały wyłącznie po stronie szpitali. Czeski premier powiedział w sobotę, że zgłosi do odznaczenia państwowego pełnomocnika rządu do spraw informatyki i cyfryzacji.
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w sobotę, że do tej pory w Polsce zaszczepiono ponad 460 tys. osób.
Agencja Rezerw Materiałowych poinformowała, że w związku ze zmianami w harmonogramie dostaw szczepionek Pfizer dla Europy podjęto decyzję o przeniesieniu pozostałych szczepień grupy "0". W przyszłym tygodniu do szpitali węzłowych miało trafić 330 tys. szczepionek na pierwsze szczepienia dla personelu medycznego, ten transport został jednak wstrzymany.
"Po otrzymaniu nowego planu dostaw od Pfizer, poinformujemy szpitale kiedy będą mogły wznowić zapisy" - podała AMR na Twitterze.
Koordynator programu szczepień, minister Michał Dworczyk zapewnił w sobotę, że wszystkie osoby, które otrzymały pierwszą dawkę, dostaną także drugą dawkę szczepionki. Jak podkreślił, harmonogram Narodowego Programu Szczepień zostaje utrzymany - 50 tysięcy dawek zostanie przewiezionych do punktów w celu wykonania drugiego szczepienia, 120 tysięcy dawek trafi natomiast do domów pomocy społecznej na pierwsze szczepienie.
Pfizer/Biontech poinformował piątek, że czasowo ograniczy dostawy szczepionki. Koncern wyjaśnia opóźnienie w dostawach koniecznością wprowadzenia modyfikacji w fabryce - tak, by w przyszłości możliwości produkcyjne były większe. Z zapowiedzi firmy Pfizer wynika, że od 15 lutego liczba dostarczanych szczepionek ma zostać zwiększona.
W Polsce trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Eksperci podkreślają, że szczepionka jest jedynym sposobem na to, by skutecznie pokonać pandemię, a także uchronić życie i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych. W poniższych tekstach przeczytasz o tym, jak powstają szczepionki i dlaczego warto się szczepić.
Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać
Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty?
Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]
Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?