Czechy: problemy z rejestracją Polaków na szczepienia. Sprawą zajmie się resort zdrowia

Część Polaków mieszkających w Czechach nie może zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Nie pozwala na to internetowy system rejestracji. Sprawę ma wyjaśnić czeskie ministerstwo zdrowia.

Problem dotyczy tylko tych osób, które nie mają czeskiego odpowiednika PESEL-u. Internetowy formularz, służący do rejestracji na szczepienia, nie pozwala na wpisanie 11-cyfrowego polskiego numeru PESEL.

Lukasz Curylo, zastępca hetmana kraju morawsko-śląskiego, powiedział Polskiemu Radiu, że niedopatrzenie zostało zgłoszone czeskiemu ministerstwu zdrowia i jeśli do poniedziałku problem nie zostanie rozwiązany, zajmie się nim miejscowy sztab kryzysowy. Sprawa dotyczy w jego ocenie około pięćdziesięciu seniorów z kraju morawsko-śląskiego, którzy od piątku powinni mieć możliwość zgłoszenia chęci zaszczepienia się.

Premier Mateusz MorawieckiMorawiecki: Noc jest najciemniejsza przed świtem. Musimy do niego dotrwać

W systemie, do którego dostęp mają tylko osoby powyżej 80. roku życia, zarejestrowało się dotychczas ponad 131 tysięcy osób. Niespełna 25 tysięcy z nich otrzymało termin szczepienia.

Eksperci cytowani przez czeskie media krytykują centralny system rejestracji za znajdujące się w nim błędy i niefunkcjonalność. Według premiera Andreja Babisza system działa bez zarzutu, a stwierdzone uchybienia leżały wyłącznie po stronie szpitali. Czeski premier powiedział w sobotę, że zgłosi do odznaczenia państwowego pełnomocnika rządu do spraw informatyki i cyfryzacji.

Szczepienia przeciw COVID-19

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w sobotę, że do tej pory w Polsce zaszczepiono ponad 460 tys. osób.

Agencja Rezerw Materiałowych poinformowała, że w związku ze zmianami w harmonogramie dostaw szczepionek Pfizer dla Europy podjęto decyzję o przeniesieniu pozostałych szczepień grupy "0". W przyszłym tygodniu do szpitali węzłowych miało trafić 330 tys. szczepionek na pierwsze szczepienia dla personelu medycznego, ten transport został jednak wstrzymany. 

SzczepieniaPfizer: 25 stycznia mają powrócić zaplanowane wielkości dostaw szczepionek

"Po otrzymaniu nowego planu dostaw od Pfizer, poinformujemy szpitale kiedy będą mogły wznowić zapisy" - podała AMR na Twitterze.

Koordynator programu szczepień, minister Michał Dworczyk zapewnił w sobotę, że wszystkie osoby, które otrzymały pierwszą dawkę, dostaną także drugą dawkę szczepionki. Jak podkreślił, harmonogram Narodowego Programu Szczepień zostaje utrzymany - 50 tysięcy dawek zostanie przewiezionych do punktów w celu wykonania drugiego szczepienia, 120 tysięcy dawek trafi natomiast do domów pomocy społecznej na pierwsze szczepienie.

Pfizer/Biontech poinformował piątek, że czasowo ograniczy dostawy szczepionki. Koncern wyjaśnia opóźnienie w dostawach koniecznością wprowadzenia modyfikacji w fabryce - tak, by w przyszłości możliwości produkcyjne były większe. Z zapowiedzi firmy Pfizer wynika, że od 15 lutego liczba dostarczanych szczepionek ma zostać zwiększona.

W Polsce trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Eksperci podkreślają, że szczepionka jest jedynym sposobem na to, by skutecznie pokonać pandemię, a także uchronić życie i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych. W poniższych tekstach przeczytasz o tym, jak powstają szczepionki i dlaczego warto się szczepić.

Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty?

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Zobacz wideo Co jeśli zarazimy się między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki? Q&A z dr Grażyną Cholewińską-Szymańską
Więcej o: