Mateusz Morawiecki: Noc jest najciemniejsza przed świtem. Musimy do niego dotrwać

Premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku prosi wszystkich o mobilizację w walce z pandemią koronawirusa.
Zobacz wideo Jak długo utrzyma się odporność na wirusa? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska

Jak pisze premier, być może właśnie teraz następuje najtrudniejszy moment epidemii.

"Mamy już narzędzia do skutecznej walki z wirusem, ale teraz potrzebujemy czasu i cierpliwości. Wsparcie potrzebne jest zwłaszcza pracownikom wielu branż i firmom, które najmocniej odczuwają skutki naporu pandemii. Dlatego uruchomiliśmy system elektronicznego wnioskowania o subwencje z tarczy finansowej Polski Fundusz Rozwoju 2.0"- podkreśla. Szef rządu informuje, że już w pierwszych godzinach subwencje przyznano 728 firmom, a w poniedziałek na ich konta powinno trafić prawie 110 milionów złotych.

Premier Morawiecki podkreśla, że za nami pierwszy tak intensywny tydzień szczepień na COVID-19 i że zaszczepiono już ponad 450 tysięcy osób. Na szczepienia zarejestrowało się ponad 280 tysięcy seniorów, a ponad milion 100 tysięcy Polaków zadeklarowało chęć przyjęcia szczepionki.

"Jesteśmy gotowi, by ten proces mógł ruszyć jeszcze szybciej. Teraz wszystko zależy od tempa dostaw. Zabiegamy, by były one realizowane zgodnie z planem. Pośpiech nie może wygrać z ostrożnością - dlatego na wypadek problemów po stronie firm farmaceutycznych zabezpieczyliśmy zapasy szczepionki tak, by każdy mógł mieć pewność otrzymania drugiej dawki w terminie' - napisał premier.

Morawiecki podkreśla, że zdaje sobie sprawę z tego, że ta walka wszystkich wyczerpuje, ale dane epidemiologiczne i informacje z innych krajów dowodzą, że "jeśli nie obronimy się przed trzecią falą, skutecznie ryzykujemy jeszcze większe straty".

"Dlatego jeszcze raz proszę wszystkich Państwa o mobilizację. Mogę tylko powtórzyć, że noc jest najciemniejsza przed świtem. Musimy do niego dotrwać. Bądźmy odpowiedzialni, dbajmy o siebie i szczepmy się. To jedyna droga do wyjścia z epidemii!"- apeluje premier we wpisie na Facebooku.

Więcej o: