Zaszczepiono blisko 437 tys. osób, zutylizowano 1360 dawek. Dworczyk: Nie wprowadzajmy atmosfery zastraszania

Jak wynika z najnowszych danych rządowych, dotychczas w Polsce na COVID-19 zaszczepione zostały 436 963 osoby. Od piątku zaszczepiono 24 850 osób. Michał Dworczyk poinformował o zmianach w harmonogramie szczepień na przyszły tydzień i odniósł się do liczby zniszczonych szczepionek. - Nie wprowadzajmy atmosfery zastraszania - zaapelował.

Do tej pory do punktów szczepień dostarczono w sumie 521 220 dawek szczepionki. W sumie zanotowano 122 niepożądane odczyny poszczepienne. Zutylizowano 1360 dawek szczepionki. Jak wynika z danych na rządowej stronie, w ciągu doby zaszczepiono 24 850 osób. 

Szczepienie na koronawirusa. Jak się przygotować? Co ze sobą zabrać? (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienie na koronawirusa. Jak się przygotować? Co ze sobą zabrać?

24,8 tys. zaszczepionych w ciągu doby

Najwięcej osób zaszczepionych jest w województwie mazowieckim (4255). W pozostałych województwach sytuacja ma się następująco: wielkopolskie (2467), dolnośląskie (2308), śląskie (2202), łódzkie (2188), małopolskie (2045), lubelskie (1753), pomorskie (1637), podkarpackie (1586), zachodniopomorskie (926), kujawsko-pomorskie (806), podlaskie (719), lubuskie (602), warmińsko-mazurskie (570), opolskie (477) i świętokrzyskie (309). 

Dotychczas zaszczepiono 321,1 tys. kobiet i 115,7 tys. mężczyzn. Najwięcej osób zaszczepiono w przedziale wiekowym 51-60 lat (120,3 tys. osób).

SzczepieniaPfizer: 25 stycznia mają powrócić zaplanowane wielkości dostaw szczepionek

Michał Dworczyk o utylizowanych dawkach i zmianie harmonogramu szczepień

Zobacz wideo Ile szczepionek marnuje się w Polsce? "Takie rzeczy się zdarzają"

- Jeżeli chodzi o utylizację szczepionek, to Polska ma jeden z niższych wskaźników. Apeluję, żebyśmy nie wprowadzali takiej atmosfery zastraszenia lekarzy i pielęgniarek, którzy będą bali się zgłosić, że na przykład stłukła się fiolka, że nie udało się wyciągnąć ostatniej dawki lub zdarzyło się coś innego - powiedział w sobotę na konferencji prasowej Michał Dworczyk. - Mamy blisko 440 tys. wykonanych szczepień, ze statystyki wynika, że jakieś straty muszą mieć miejsce. Oczywiście patrzmy na każdą szczepionkę, patrzmy na każdą sytuację związaną z utylizacją czy zniszczeniem preparatu, ale nie stwarzajmy atmosfery, która lekarzy, ratowników medycznych czy pielęgniarki będzie wprowadzała w stan głębokiego stresu - dodał szef kancelarii premiera

Dworczyk poinformował na konferencji także o zmianach w dystrybucji szczepionek w przyszłym tygodniu w związku z ograniczeniem dostaw przez firmę Pfizer. - Z grupy zero do szpitali węzłowych miało wyjechać 330 tysięcy szczepionek na pierwsze szczepienie, zdecydowaliśmy się wstrzymać ten transport, zmienić całą logistykę do momentu, gdy firma Pfizer nie prześle nam dokładnego harmonogramu dostaw do Polski - powiedział minister.

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.

Więcej o: