Pfizer ogranicza dostawy. Dworczyk: Każdy pacjent zaszczepiony ma gwarancję otrzymania drugiej dawki

- Każdy pacjent, który otrzymał w Polsce pierwszą dawkę szczepionki, ma gwarancję otrzymania również drugiej dawki. Niezależnie od tego, jak zmienią się dostawy firmy Pfizer - poinformował MIchał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Michał Dworczyk potwierdził, że koncern Pfizer zmniejsza dostawę szczepionek na koronawirusa do Polski. Wcześniej informował o tym Norweski Instytut Zdrowia Publicznego. Powodem czasowego zmniejszenia dostaw szczepionki na koronawirusa jest chęć zwiększenia produkcji preparatu. Od 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia na COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia.

Szczepienia na COVID-19 już się zaczęłyJeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Zobacz wideo Szczepionkowe Q&A z dr n. med. Grażyną Cholewińską-Szymańską

Zmniejszone dostawy szczepionki na koronawirusa

W piątek podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, koordynator narodowego programu ds. szczepień, potwierdził, że Pfizer poinformował polski rząd o zmniejszeniu dostaw szczepionki. - Podobno dostawy mają zmniejszyć się od przyszłego tygodnia - powiedział.

Dostawy mają być zmniejszone w stosunku do tego, co firma deklarowała. Nie mamy jeszcze precyzyjnej informacji poza tą, że w najbliższych tygodniach dostawy będą zmniejszone

- dodał.

Koronawirus w Polsce.Ministerstwo Zdrowia: 7 795 zakażeń koronawirusem i 386 ofiar COVID-19

Druga dawka szczepionki na koronawirusa dla każdego, kto przyjął pierwszą

Michał Dworczyk oznajmił także, że dotychczas nie ma informacji o zmianach w Narodowym Programie Szczepień. - Czekamy na oficjalne dane i stanowisko Pfizera - podkreślał polityk.

Polski rząd od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień kierował się takim imperatywem, którym jest bezpieczeństwo pacjenta, dlatego przyjęliśmy model działania polegający na tym, że każda dostawa szczepionki do Polski jest dzielona na dwie części.
Pierwsza część jedzie do punktów szczepień i zostaje podana pacjentom. Natomiast druga część trafia do magazynów Agencji Rezerw Materiałowych do chłodni i tam czeka po to żeby każdy pacjent, który otrzymał pierwszą dawkę miał gwarancję otrzymania drugiej dawki 

- przekazał.

 My w tym tygodniu utrzymaliśmy balans. Tyle samo szczepionek trafia do pacjentów i niemal tyle samo leży w mroźniach, czekając na podanie drugiej dawki. Każdy pacjent, który otrzymał w Polsce pierwszą dawkę szczepionki ma gwarancję otrzymania również drugiej dawki. Niezależnie od tego, jak zmienią się dostawy firmy Pfizer

- podkreślał Michał Dworczyk. Aby szczepionka na koronawirusa była skuteczna należy przyjąć dwie dawki.

Szczepienie na koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienie na koronawirusa - harmonogram

Więcej o: