Koronawirus. Pfizer tymczasowo zmniejsza dostawy szczepionek dla Europy

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego przekazał, że koncern Pfizer tymczasowo ograniczy dostawy szczepionek na COVID-19 do Europy. Powodem mają być działania firmy, które mają długofalowo przyczynić się do zwiększenia produkcji preparatu.
Zobacz wideo Czy rząd stara się pozyskać dodatkowe szczepionki poza mechanizmem Unii Europejskiej?

Pfizer tymczasowo ograniczy dostawy do Europy swojej szczepionki przeciwko COVID-19, jednocześnie zwiększając swoje moce produkcyjne - taki komunikat został udostępniony w piątek 15 stycznia przez Norweski Instytut Zdrowia Publicznego. 

Pfizer ograniczy dostawy szczepionek na COVID-19 dla Europy

Jak czytamy w komunikacie norweskiego instytutu, koncern Pfizer postanowił tymczasowo ograniczyć dostawy szczepionek przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 dla całej Europy. Powodem jest chęć zwiększenia produkcji preparatu.

Uzyskanie zgód oraz dostosowanie produkcji wpłynie na dostawy szczepionek od końca stycznia do początku lutego. Zwiększona produkcja preparatu Pfizer i BioNTech, ma natomiast ruszyć już w lutym i marcu. Celem firmy jest dostarczenie w 2021 roku 2 miliardów szczepionek na COVID-19 - początkowo szacowano, że będzie to 1,3 mld szczepionek.

- Otrzymaliśmy tę wiadomość w piątek przed godziną 10. Przewidywaliśmy 43 875 dawek szczepionki firmy Pfizer w trzecim tygodniu szczepień. Teraz wygląda na to, że otrzymamy 36 075 dawek. Stan magazynowy, który mamy teraz, będzie w stanie zrekompensować redukcję planowanych dostaw na kilka tygodni do przodu, jeśli zajdzie taka potrzeba - powiedział Geir Bukholm, dyrektor ds. Kontroli zakażeń w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego. 

W Polsce program szczepień rozpoczął się 27 grudnia, kiedy szczepionki zaczęły być podawane osobom z grupy "zero" - pracownikom sektora ochrony zdrowia. Do tej pory wykorzystanych zostało 410 480 dawek preparatu Pfizera. W ciągu ostatniej doby wykonano 41 268 szczepień. Od początku akcji zutylizowanych zostało 1 084 dawek produktu.

Więcej o: