Szczepienie na koronawirusa - harmonogram. Kiedy szczepienia seniorów, nauczycieli i służb?

15 stycznia rozpoczęła się rejestracja pierwszych osób zakwalifikowanych do szczepienia przeciw COVID-19 w pierwszym etapie akcji szczepień. Kiedy przyjdzie czas na szczepienie kolejnych grup, m.in. nauczyciel i przedstawicieli służb mundurowych?

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 odbyły się 27 grudnia 2020 roku. Do tzw. grupy "zero" zaliczono osoby najbardziej narażone na zakażenie, a więc pracowników szpitali, przychodni, stacji sanitarno-epidemiologicznych, aptek i uczelni medycznych, ale także Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz rodziców wcześniaków. Po nich zaszczepione mają zostać kolejne grupy. W jakiej kolejności? 

Zobacz wideo Czy wszyscy dorośli Polacy zostaną zaszczepieni w 2021 roku?

Pierwszy etap szczepień przeciw COVID-19. Kiedy zaszczepieni zostaną nauczyciele i mundurowi?

Rząd ustalił, że jako pierwsi po pracownikach placówek medycznych i DPS-ów zaszczepią się najstarsi mieszkańcy Polski. 15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia dla osób, które ukończyły 80. rok życia, 22 stycznia będą mogli się zapisać także ci, którzy mają co najmniej 70 lat. Akcja szczepień zarejestrowanych seniorów rozpocznie się 25 stycznia. 

W czasie pierwszego etapu szczepień mają zostać zaszczepieni także:

  • pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
  • służby mundurowe (w tym Wojsko Polskie),
  • nauczyciele.

Kiedy to się stanie, jeszcze nie wiadomo. Konkretne terminy zostaną ogłoszone przez rząd w nadchodzącej przyszłości. 

Drugi etap szczepień przeciw COVID-19. Czas na osoby z chorobami przewlekłymi

Kiedy zakończy się szczepienie osób powyżej 60. roku życia, służb mundurowych, nauczycieli i pensjonariuszy DPS-ów i innych placówek opiekuńczych, rozpocznie się drugi etap Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Konkretnej daty jego rozpoczęcia jeszcze nie znamy. Wiemy jednak, że na tym etapie mają zostać zaszczepione:

  • osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia,
  • osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Trzeci etap szczepień - powszechne szczepienia osób dorosłych

Ostatnim etapem Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 ma być etap trzeci. W jego trakcie szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń związanych z epidemią koronawirusa. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

* * *

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.

Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Więcej o: