Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 odbyły się 27 grudnia 2020 roku. Do tzw. grupy "zero" zaliczono osoby najbardziej narażone na zakażenie, a więc pracowników szpitali, przychodni, stacji sanitarno-epidemiologicznych, aptek i uczelni medycznych, ale także Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz rodziców wcześniaków. Po nich zaszczepione mają zostać kolejne grupy. W jakiej kolejności?
Rząd ustalił, że jako pierwsi po pracownikach placówek medycznych i DPS-ów zaszczepią się najstarsi mieszkańcy Polski. 15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia dla osób, które ukończyły 80. rok życia, 22 stycznia będą mogli się zapisać także ci, którzy mają co najmniej 70 lat. Akcja szczepień zarejestrowanych seniorów rozpocznie się 25 stycznia.
W czasie pierwszego etapu szczepień mają zostać zaszczepieni także:
Kiedy to się stanie, jeszcze nie wiadomo. Konkretne terminy zostaną ogłoszone przez rząd w nadchodzącej przyszłości.
Kiedy zakończy się szczepienie osób powyżej 60. roku życia, służb mundurowych, nauczycieli i pensjonariuszy DPS-ów i innych placówek opiekuńczych, rozpocznie się drugi etap Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Konkretnej daty jego rozpoczęcia jeszcze nie znamy. Wiemy jednak, że na tym etapie mają zostać zaszczepione:
Ostatnim etapem Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 ma być etap trzeci. W jego trakcie szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń związanych z epidemią koronawirusa. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
* * *
Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.
Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać
Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm
Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania