Od piątku na szczepienie przeciw COVID-19 mogą się zapisywać seniorzy powyżej 80. roku życia, natomiast siedem dni później rozpoczną się zapisy dla osób w wieku co najmniej 70 lat. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób można się zapisać.
W przypadku telefonicznej rejestracji, należy się skontaktować z całodobową i bezpłatną infolinią pod numerem 989. Co ważne, seniorzy nie muszą dzwonić osobiście - mogą to za nich wykonać bliscy członkowie rodziny.
Aby zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19, wystarczy podać numer PESEL, a także numer telefonu komórkowego, na który następnie zostanie wysłana wiadomość SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty.
Drugą formą zapisu na szczepienie przeciw COVID-19 jest e-Rejestracja poprzez Internetowe Konto Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl. Po wypełnieniu formularza na numer telefonu seniora przyjdzie wiadomość SMS. Kolejne przypomnienie o szczepieniu będzie wysłane dzień przed planowanym terminem.
Aby zarejestrować się na szczepienie drogą internetową, wymagane jest posiadanie Profilu Zaufanego. Poradnik dotyczący jego założenia zamieszczony jest TUTAJ.
Ostatnią formą zapisania się na szczepienie przeciw COVID-19 jest osobiste udanie się do wybranego punktu szczepień. Od 15 stycznia, czyli od momentu uruchomienia zapisów w całej Polsce takich punktów będzie około 6 tysięcy. Ich lista dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.
Seniorzy, którzy będą się rejestrować na szczepienie będą mogli wybrać dokładny termin i miejsce, w którym zostanie im podana szczepionka. Warto pamiętać, że punkt ten nie musi się znajdować w miejscowości zameldowania - można wybrać dowolny punkt.
*****
Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.