Zapisy seniorów na szczepienie. Jak zarejestrować się na szczepienie w Internetowym Koncie Pacjenta?

15 stycznia rozpoczęła się rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia. Będą one przeprowadzane od 25 stycznia w łącznie ponad sześciu tysiącach przychodni w całym kraju. Termin można zarezerwować drogą telefoniczną, przez Internet lub osobiście w punkcie szczepień.

Od piątku na szczepienie przeciw COVID-19 mogą się zapisywać seniorzy powyżej 80. roku życia, natomiast siedem dni później rozpoczną się zapisy dla osób w wieku co najmniej 70 lat. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób można się zapisać.

Szczepienie na koronawirusa. Jak się przygotować? Co ze sobą zabrać? (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienie na koronawirusa. Jak się przygotować? Co ze sobą zabrać?

Telefoniczny zapis na szczepienie. Jak to zrobić?

W przypadku telefonicznej rejestracji, należy się skontaktować z całodobową i bezpłatną infolinią pod numerem 989. Co ważne, seniorzy nie muszą dzwonić osobiście - mogą to za nich wykonać bliscy członkowie rodziny.

Aby zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19, wystarczy podać numer PESEL, a także numer telefonu komórkowego, na który następnie zostanie wysłana wiadomość SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty.

Internetowy zapis na szczepienie. Jak to zrobić?

Drugą formą zapisu na szczepienie przeciw COVID-19 jest e-Rejestracja poprzez Internetowe Konto Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl. Po wypełnieniu formularza na numer telefonu seniora przyjdzie wiadomość SMS. Kolejne przypomnienie o szczepieniu będzie wysłane dzień przed planowanym terminem.

Aby zarejestrować się na szczepienie drogą internetową, wymagane jest posiadanie Profilu Zaufanego. Poradnik dotyczący jego założenia zamieszczony jest TUTAJ.

Osobisty zapis na szczepienie. Jak to zrobić?

Ostatnią formą zapisania się na szczepienie przeciw COVID-19 jest osobiste udanie się do wybranego punktu szczepień. Od 15 stycznia, czyli od momentu uruchomienia zapisów w całej Polsce takich punktów będzie około 6 tysięcy. Ich lista dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Prokurator / zdjęcie ilustracyjneProkuratorzy w pierwszym etapie szczepień. "To się pan minister ucieszy"

Seniorzy, którzy będą się rejestrować na szczepienie będą mogli wybrać dokładny termin i miejsce, w którym zostanie im podana szczepionka. Warto pamiętać, że punkt ten nie musi się znajdować w miejscowości zameldowania - można wybrać dowolny punkt.

*****

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Zobacz wideo Co znajduje się w szczepionce na koronawirusa? Wyjaśniamy
Więcej o: