Prof. Andrzej Horban odpowiada, kiedy zaszczepią się wszyscy seniorzy: Ho, ho i jeszcze trochę

Profesor Andrzej Horban poproszony został o komentarz do akcji szczepień oraz rejestracji seniorów, która dla części z nich ruszyła w piątek 15 stycznia. Główny doradca premiera ds. walki z COVID-19 przewidział, jak długo potrwa szczepienie osób w wieku powyżej 80. lat oraz kiedy na szczepienie może liczyć "przeciętny Kowalski".
Zobacz wideo Co znajduje się w szczepionce na koronawirusa? Wyjaśniamy

Profesor Andrzej Horban w rozmowie w Radiu ZET zapytany został o to, jak długo potrwa szczepienie wszystkich seniorów i kiedy na szczepienie będzie mógł zarejestrować się "przeciętny Kowalski". Rejestracja na szczepienie od piątku 15 stycznia dostępna jest tylko dla osób, które mają powyżej 80. lat. Pozostałe osoby mogą zgłaszać chęć udziału w szczepieniu - gdy nadejdzie ich kolej na rejestrację, zostaną o tym powiadomieni mailowo.

Seniorzy przed punktem szczepień w Łodzi - nie wszystkim udało się zapisać. Kolejki przed przychodniami - seniorzy chcą zapisać się na szczepienie

Prof. Horban: Zaszczepienie osób powyżej 80. roku życia powinno potrwać około dwóch miesięcy 

- Zaszczepienie osób powyżej 80. roku życia powinno potrwać około dwóch miesięcy - powiedział prof. Horban. Główny doradca rządu do spraw walki z COVID-19 przyznał, że rząd zakłada zaszczepienie niemal wszystkich seniorów z tej grupy, która liczy około 1,7 miliona osób. Dalej ekspert został zapytany o to, ile w takim razie zajmie szczepienie wszystkich osób powyżej 60. roku życia, które należą do grupy z tak zwanego pierwszego etapu szczepień.

- Ho, ho i jeszcze trochę - odpowiedział krótko profesor. Andrzej Horban dodał, że "absolutnie realne" jest zaszczepienie osób z tej grupy do końca drugiego kwartału 2021 roku. - To bardzo możliwy sen. Może jak się uda, to nawet wcześniej skończymy - powiedział.

Szczepienie na koronawirusa. Jak się przygotować? Co ze sobą zabrać? (zdjęcie ilustracyjne) Szczepienie na koronawirusa. Jak się przygotować? Co ze sobą zabrać?

Kiedy zaszczepi się "przeciętny Kowalski"? Szczepienia ostatniej grupy powinny zacząć się jeszcze w 2021 roku

Lekarz dalej podkreślał, że "przeciętni Kowalscy" muszą poczekać na ostatni etap szczepień, ale dodaje, że szczepienia tej grupy powinny zacząć się jeszcze w 2021 roku. Prof. Andrzej Horban dodał, że możliwości firm produkujących szczepionki będą zwiększać się z miesiąca na miesiąc, dlatego można oczekiwać, że proces szczepień będzie przyspieszony.

Dziennikarka zapytała też o to, jaki kraj zdaniem prof. Horbana jest wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o program szczepień. - Oczywiście powiem, że Polska - odparł. Ekspert dopytywany o to, czy twierdzi tak na poważnie, podkreślił jeszcze raz, że Polska może być przykładem dla innych krajów.

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W piątek 15.01 o godzinie 12:00 gościnią programu specjalnego Gazeta.pl będzie dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

*****

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.

Więcej o: