15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Jako pierwsze mogą rejestrować się osoby, które ukończyły 80 lat, od 22 stycznia taka możliwość zostanie uruchomiona także dla osób, które mają co najmniej 70 lat. Akcja szczepienia seniorów rozpocznie się 25 stycznia. Jak przygotować się do szczepienia i co warto ze sobą zabrać?
Z informacji znajdujących się na stronie gov.pl wynika, że nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się o dowolnej porze dnia, bez względu na ilość spożytych posiłków, ale warto być tego dnia wypoczętym. Zanim szczepionka zostanie podana, osoba chcąca się zaszczepić musi zostać zakwalifikowana do szczepienia. W tym celu lekarz przeprowadzi podstawowe badania oraz wywiad. Nie ma także zaleceń, aby unikać określonych czynności po szczepieniu. Decyzję podejmuje osoba, która została zaszczepiona, kierując się swoim samopoczuciem i wiedzą o swoim stanie zdrowia.
- Na szczepienie składają się dwa działania. Pierwsze to kwalifikacja pacjenta do szczepienia, czyli badanie lekarskie, w którego czasie ustalamy wskazanie i przeciwskazania do szczepienia. Druga część to jest wykonanie samego zastrzyku i opieka po tym zastrzyku. Część pierwsza jest decydująca - w tym czasie trzeba powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach, o chorobach, które się leczy, bo może to mieć znaczenie przy kwalifikacji do szczepienia - tłumaczył doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej w rozmowie z portalem Konkret24.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapamiętać nazw leków, jakie przyjmujemy, przed wizytą w punkcie szczepień warto sporządzić ich listę i zabrać ją ze sobą, aby przedstawić ją lekarzowi podczas badania kwalifikacyjnego.
Po iniekcji pacjent powinien pozostać co najmniej 15 minut pod obserwacją prowadzoną pod kątem nagłych działań niepożądanych. Jeśli wszystko jest w porządku, osoba zaszczepiona może wrócić do domu. Zanim jednak to zrobi, zostanie zapisana na przyjęcie drugiej dawki szczepionki. Powinno to nastąpić po ok. 21 dniach od przyjęcia pierwszego zastrzyku.
Z rządowej strony dowiadujemy się, że szczepionkę przeciw COVID-19 mogą przyjąć zarówno osoby z chorobami przewlekłymi, pacjenci onkologiczni, osoby, które niedawno przeszły operacje i osoby z chorobami płuc. Nie zaleca się z kolei szczepienia w okresie ciąży i karmienia piersią, z uwagi na to, że nie prowadzono badań klinicznych w takich grupach pacjentów. Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję podejmuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.
- Są pewne choroby, które z natury rzeczy są przeciwskazaniem do szczepienia, na przykład choroby nowotworowe w trakcie leczenia chemioterapią. To są leki, które na tyle niszczą układ odporności, że szczepienie nie może być podane i nie będzie skuteczne. Przeciwskazaniem są też choroby anafilaktyczne, czyli reakcje alergiczne o największym natężeniu, którą nazywamy anafilaksją, czyli wstrząsem alergicznym. Osoby, które w przeszłości miały już takie epizody po różnych alergenach, muszą taką informację przekazać lekarzowi i decyzja zostanie podjęta po ocenie korzyści i ryzyka. Innym przeciwskazaniem do szczepienia są ostre choroby gorączkowe. Natomiast jeśli przyjmujemy leki z powodu cukrzycy, nadciśnienia, przerostu prostaty - co do zasady nie stanowią one przeciwskazania do szczepień - tłumaczył dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z portalem Konkret24.
* * *
Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.
Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W piątek 15.01 o godzinie 12:00 gościnią programu specjalnego Gazeta.pl będzie dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.