Francja. Zaktualizowano obostrzenia. W całym kraju od soboty godzina policyjna

Premier Francji Jean Castex ogłosił w czwartek, że od soboty 16 stycznia w całym kraju obowiązywać będzie godzina policyjna. We wszystkich regionach wychodzenie z domu bez uzasadnionej przyczyny w godzinach 18-6 będzie zakazane.

Od początku epidemii we Francji wykryto ponad 2,8 miliona zakażeń, a także odnotowano ponad 69 tysięcy zgonów. Pogarszająca się sytuacja w ostatnich tygodniach zmusiła tamtejszy rząd do wprowadzenia godziny policyjnej. Od 15 grudnia obowiązywała ona w 25 regionach kraju.

Jak wyglądają restrykcje w innych europejskich krajach?Europa walczy z koronawirusem. Jak wyglądają restrykcje w europejskich krajach?

Francja. Przez 15 dni nowe zasady godziny policyjnej

Zaktualizowane restrykcje dotyczące zakazu wychodzenia z domu bez uzasadnionej przyczyny są odpowiedzią na utrzymujące się bardzo wysokie dobowe liczby zakażeń. W połowie grudnia francuski rząd liczył, że będą one oscylować w granicach pięciu tysięcy, jednak w ostatnich dniach informowano średnio o 20 tysiącach nowych przypadków.

Premier kraju Jean Castex podczas konferencji prasowej, na której ogłosił nowe restrykcje, mówił, że "sytuacja jest pod kontrolą, ale jest to kruchy spokój". Zaktualizowana godzina policyjna w całym kraju będzie obowiązywać przez co najmniej 15 dni - informuje dziennik "Le Monde".

Francja. Zaktualizowane inne restrykcje

Zaostrzone zostały również inne restrykcje. Od soboty wszystkie osoby, które będą chciały wjechać do Francji, będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Osoby zakażone z kolei będą musiały się poddać izolacji na okres siedmiu dni, a pod koniec tego okresu wykonać kolejny test PCR.

Trzebielino. Nie ma gdzie szczepić mieszkańców. Wójt chce udostępnić swój gabinetTrzebielino. Nie ma gdzie szczepić. Wójt chce udostępnić swój gabinet

W dalszym ciągu we Francji pozostają otwarte szkoły, jednak funkcjonują z nakazem rygorystycznego przestrzegania zasad higieny i dystansu. Tradycyjnie działają szkoły podstawowe, natomiast średnie w trybie mieszanym. Od stycznia ma ruszyć ponadto masowa akcja testowania uczniów.

Zobacz wideo Tempo szczepień w Polsce. „Trzeba wziąć pod uwagę strategię”
Więcej o: