Obostrzenia i restrykcje wprowadzone przez polski rząd początkowo miały trwać do 17 stycznia, jednak już wiadomo, że zostaną one przedłużone co najmniej do końca stycznia. Wyjątkiem jest jednak powrót uczniów z klas I-III do nauki stacjonarnej w szkołach.
Nowe obostrzenia we Francji związane są głównie z godziną policyjną, która zgodnie ze słowami premiera kraju Jeana Castexa została wydłużona o dwie godziny w całym kraju. Oznacza to, że w godzinach 18-6 mieszkańcy mogą wychodzić z domu tylko z uzasadnionych powodów, takich jak praca, wizyta u lekarza czy ważna przyczyna rodzinna. Będąc poza domem, należy mieć przy sobie specjalne zaświadczenie. Taki stan rzeczy ma potrwać co najmniej przez 15 dni. Bary i restauracje mają być zamknięte do co najmniej połowy lutego. Działalności nie mogą prowadzić również kina, teatry, muzea czy siłownie - podsumowuje RMF 24.
W Niemczech z kolei kwarantanna została przedłużona, póki co do 31 stycznia. Zdaniem Angeli Merkel jednak obostrzenia mogą docelowo potrwać nawet do Wielkanocy. W całym kraju działalności nie mogą prowadzić sklepy niesprzedające podstawowego asortymentu, zakłady usługowe, bary i restauracje, a edukacja w większości przypadków odbywa się w formie zdalnej. Spotkania członków jednego gospodarstwa domowego mogą się odbywać z udziałem maksymalnie jednej osoby spoza domu. Ponadto przy wjeździe do kraju należy przedstawić test i odbyć 10-dniową kwarantannę.
Portugalski rząd w nocy z czwartku na piątek uruchomił narodową kwarantannę, która ma potrwać przez co najmniej miesiąc. We wszystkich miejscach, w których jest to możliwe, praca ma się odbywać w formie zdalnej. Działalność mogą prowadzić szkoły, sklepy spożywcze, apteki i świątynie, natomiast zakaz działania mają siłownie czy zakłady fryzjerskie. Restauracje mogą jedynie prowadzić sprzedaż na wynos.
Stan wyjątkowy we Włoszech został w środę przedłużony do 30 kwietnia. Do 15 lutego z kolei aktualny pozostaje zakaz przemieszczania się pomiędzy regionami bez ważnej przyczyny, natomiast co najmniej do 5 marca obowiązywać ma limit maksymalnie dwóch osób, które można przyjąć w mieszkaniu. Podtrzymany został także przepis dotyczący godziny policyjnej w godzinach 22-5. Restauracje i bary z obszarów określanych jako żółta strefa mogą prowadzić swoją działalność, natomiast w regionach białych (o małej liczbie zakażeń) niebawem może zostać wycofana większość obostrzeń.
Od 18 stycznia w Szwajcarii zamknięte będą sklepy, które nie sprzedają podstawowych produktów. Prywatne spotkania z kolei zostaną ograniczone do maksymalnie pięciu osób, natomiast tam, gdzie jest to możliwe ma zostać wprowadzona praca zdalna. Aktualnie obowiązujące obostrzenia mają zostać utrzymane do końca lutego. Polegają one między innymi na zakazie działalności restauracji, placówek kultury czy obiektów sportowych.
Narodowa kwarantanna w Holandii została z kolei przedłużona do co najmniej 9 lutego, o czym tamtejszy rząd poinformował we wtorek. Działalności nie mogą prowadzić restauracje, zakłady usługowe, lokale rozrywkowe i sklepy, które nie sprzedają towarów pierwszej potrzeby. Edukacja natomiast odbywa się w formie zdalnej. Rząd ponadto apeluje o pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe, unikanie podróży, a także przyjmowanie w domu maksymalnie dwóch gości.
W Belgii z kolei ogłoszono, że panujące obecnie restrykcje będą obowiązywać do 1 marca. Obejmują one między innymi zamknięcie lokali usługowych, barów, restauracji, miejsc rozrywki i obiektów sportowych, dodatkowo praca obowiązkowo ma się odbywać w formie zdalnej w miejscach, gdzie jest to możliwe. Od północy do godziny 5 w całym kraju trwa godzina policyjna, zaś w Walonii i Brukseli w godzinach 22-6.
Mieszkańcy Anglii nie mogą opuszczać swoich domów bez uzasadnionego powodu. Zamknięte ponadto pozostają szkoły, sklepy bez towarów pierwszej potrzeby, punkty usługowe, a także obiekty sportowe i rozrywkowe. Zalecane jest także unikanie spotkań w większym gronie, z wyjątkiem tzw. baniek wsparcia, obejmujących m.in. osoby mieszkające samotnie lub wymagające opieki. Na ten moment jeszcze nie jest jasne, jak długo potrwają obecne obostrzenia.