Polski przedstawiciel nie uczestniczył w 11 z 16 posiedzeń komitetu UE ds. bezpieczeństwa zdrowotnego

Posłowie Platformy Obywatelskiej poinformowali, że spośród 16 posiedzeń Health Security Committee UE, polski rząd nie uczestniczył aż w 11 spotkaniach. Główny Inspektor Sanitarny wydał już oświadczenie w tej sprawie.
Zobacz wideo Co znajduje się w szczepionce na koronawirusa? Wyjaśniamy

Jak podaje polsatnews.pl, w czwartek posłanka PO Monika Wielichowska wyjaśniała, że Health Security Committee to gremium Unii Europejskiej, na którym toczą się między innymi rozmowy dotyczące logistyki, zakupów czy szczegółów technicznych. Według opozycji na posiedzeniach mogły być podejmowane tematy dotyczące dystrybucji szczepionek na COVID-19. Koalicja Obywatelska złożyła już wniosek o wyjaśnienie, dlaczego przedstawiciel polskiego rządu w ostatnim czasie uczestniczył tylko w pięciu z 16 spotkań komitetu.

Posłowie opozycji pytają o nieobecność polskiego przedstawiciela na posiedzeniach HSC UE. "Na 14 narad w sprawie szczepionek byli tylko 5 razy"

Bartosz Arłukowicz dodał, że 14 narad dotyczyło sprawy szczepionek na COVID-19 i ich zakupu w ramach unijnego mechanizmu. Polski rząd obecny był tylko na pięciu z nich. "Tam ważyły się między innymi losy szczepionek dla państw członkowskich" - podkreślał były minister zdrowia. Z dokumentów wynika, że rząd nie stawiał się na posiedzeniach Health Security Committee od września 2020 roku.

Poseł Andrzej Halicki już w marcu 2020 roku informował, że przedstawiciele Polski nie biorą udziału w posiedzeniach HSC. Wtedy właśnie Unia alarmowała o epidemii koronawirusa i podejmowała pierwsze decyzje o wspólnych zakupach czy pomocy. "Wy byliście obrażeni na złą Unię" - pisał polityk.

Wcześniej także posłowie Lewicy informowali o zawiadomieniu policji w sprawie niewpuszczenia posłów na kontrolę w Ministerstwie Zdrowia. Politycy tego ugrupowania chcieli zweryfikować doniesienia portalu Politico, który podał, że Polska zamówiła 6,6 mln dawek szczepionek firmy Moderna, chociaż przysługiwało jej 13 mln dawek.

SzczepionkaSzczepionki na koronawirusa - czym się różnią? [Pfizer, Moderna, AstraZeneca]

GIS odpowiada na zarzuty opozycji: HSC nie zajmowało się wspólnymi zamówieniami UE w zakresie szczepionek

Do zarzutów opozycji odniósł się już Główny Inspektorat Sanitarny, który wydał oświadczenie w sprawie udziału Polski w posiedzeniach unijnej komisji. Według GIS na posiedzeniach HSC nie zapadają żadne decyzje dotyczące wspólnych zamówień szczepionek czy jakiegokolwiek sprzętu medycznego. "HSC zajmowało się wspólnymi zamówieniami UE w zakresie szczepionek (...). Ponadto reprezentantem Polski w HSC jest przedstawiciel Głównego Inspektora Sanitarnego i nigdy w historii nie była nim osoba w randze podsekretarza stanu. Obecnie reprezentacja Polski w HSC, decyzją GIS, jest poszerzana z uwagi na większą częstotliwość konsultacji w zakresie reakcji poszczególnych państw na zagrożenia epidemiczne".

Opublikowano rozporządzenie przedłużające obostrzenia do 31 styczniaOpublikowano rozporządzenie przedłużające obostrzenia do 31 stycznia

Zgodnie z informacjami na stronie ec.europa.eu, Health Security Committee zajmuje się wzmacnianiem koordynacji i wymiany informacji na temat działań w zakresie zdrowia. Państwa członkowskie konsultują się w ramach komitetu ws. krajowych reakcji na transgraniczne zagrożenia zdrowia, w tym zdarzenia uznane przez Światową Organizację Zdrowia za stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym - czyli takim, jakim jest epidemia koronawirusa. Komitet wydaje też wspólne komunikaty dotyczące ochrony zdrowia, by zapewnić spójne informacje o działaniach państw członkowskich.

Prof. Krzysztof SimonWiceminister zachwala amantadynę. Prof. Simon: Skandaliczna wypowiedź

Więcej o: