Masowe szczepienie ludności to wyzwanie, przed którym stanęły państwa na wszystkich kontynentach. Z danych publikowanych na stronie internetowej Our World in Data wynika, że liderami w szczepieniu są m.in. Izrael i Wielka Brytania. Kraje te w różnym stopniu wykorzystują pomoc wojska, aby przeprowadzić akcję szczepień jak najszybciej i jak najsprawniej. Wojskowi lekarze zajmują się szczepieniem cywilów, żołnierze pomagają także w transporcie szczepionek. A jak to wygląda w Polsce?
Jak przebiegają akcje szczepienia na świecie? Dane z dnia 14.01.2021 r. Fot. ourworldindata.org/covid-vaccinations
Tematem zainteresował się Onet, który zapytał polską armię, czy włączyła się w Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19.
"Wojsko od początku jest aktywnie zaangażowane we wsparcie środowiska cywilnego w walce z pandemią, w tym wspiera realizację Narodowego Programu Szczepień" - napisało Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na pytania dziennikarzy.
Inne stanowisko zajęło Ministerstwo Zdrowia. Resort Adama Niedzielskiego napisał: "W akcji szczepień nie korzystamy z pomocy służb mundurowych".
Gdyby wojsko było zaangażowane w Narodowy Program Szczepień, cała akcja mogłaby przebiegać znacznie szybciej. Na podstawie danych z MON Onet obliczył, że zaangażowanie 5 tys. wojskowych medyków, którzy służą w polskiej armii, dałoby możliwość zaszczepienia 450 tys. osób w skali dnia, zakładając dostępność szczepionek. Zaangażowanie wojska w akcję szczepień sprzyjałoby także rozproszeniu punktów szczepień i zwiększeniu ich dostępności, np. w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Żołnierze mogliby się także zająć transportem szczepionki do punków szczepień, których na mapie polski jest blisko 6 tysięcy.
- Armia powinna obecnie pracować w rytmie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, zaspokajając potrzeby punktów szczepionkowych. Kupiliśmy piękne terenowe samochody, którymi chwalił się minister Błaszczak. Każdy z zespołów transportowych powinien dysponować takim samochodem. Do konwojowania tych transportów powinna być zaangażowana Żandarmeria Wojskowa. Wojsko jest w stanie zapewnić cały obszar pomocy, od transportu poprzez realizację szczepień, po zabezpieczenie całej akcji. Robi to przecież wiele krajów. Polska też powinna - powiedział w rozmowie z Onetem gen. Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej Grom i były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
15 stycznia rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Jako pierwsze zarejestrować mogą się osoby, które ukończyły 80 lat. 22 stycznia rozpocznie się rejestracja osób powyżej 70. roku życia. Akcja szczepień seniorów rozpocznie się 25 stycznia. Osoby w wieku 18-69 lat mogą z kolei zadeklarować chęć zaszczepienia się. Osoby, które to zrobią, otrzymają e-maila z informacją o e-skierowaniu na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla ich grupy wiekowej.
* * *
Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.
Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać
Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm
Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania