Genetycy PAN: Jedyną naukowo umocowaną metodą przerwania epidemii jest szczepionka

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zamieścił na swojej stronie internetowej stanowisko członków Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN. Podkreślili oni, że "jedyną naukowo umocowaną metodą kontrolowanego przerwania epidemii SARS-CoV-2 jest zaszczepienie się szczepionką przeciw COVID-19".

Członkowie Komitetu postanowili zabrać głos w sprawie wielu wypowiedzi, "sygnowanych przez osoby posiadające tytuł naukowy". Jako przykład podali prof. Romana Zielińskiego, który w internetowym wywiadzie z Agnieszką Kisielewską pt.: "O szczepionce genetycznej Pfizera i testach PCR" mówił o potencjalnych szkodliwych skutkach przyjęcia szczepionki.

Opublikowano rozporządzenie przedłużające obostrzenia do 31 styczniaOpublikowano rozporządzenie przedłużające obostrzenia do 31 stycznia

Eksperci argumentują zabranie głosu w sprawie szczepionek

"Takie wypowiedzi pozostają w sprzeczności z aktualnym stanem wiedzy w zakresie genetyki medycznej i diagnostyki laboratoryjnej" - czytamy w stanowisku członków Komitetu PAN.

W dalszej części oświadczenia czytamy, że autorzy apelu, reprezentanci z wyboru krajowego środowiska genetyków medycznych i patologów są "zaniepokojeni brakiem podstaw naukowych takich wypowiedzi". Wskazali, że "są one ewidentną szkodliwością społeczną", dlatego "czują się w obowiązku ostrzec potencjalnych czytelników".

"Posługiwanie się żargonem naukowym ma wywołać wrażenie kompetencji"

"Autorzy wypowiedzi nie są fachowcami w zakresie genetyki medycznej. Diagnostyka laboratoryjna i genetyka medyczna to odrębne dziedziny, w których autorzy wypowiedzi nie mają recenzowanego dorobku publikacyjnego. Świadczy o tym baza PubMed, prezentująca wszystkie istotne publikacje biomedyczne na świecie, gdzie autorzy wypowiedzi reprezentowani są w sposób ilościowo i jakościowo marginalny" - zauważyli autorzy apelu.

W dalszej części oświadczenia eksperci podali przykłady publikacji, których autorami są wymienione osoby. "Żadna z ich prac nie dotyczy genetyki człowieka, tylko np. mikroorganizmów lub małż z Jeziora Miedwie. Według miarodajnej bazy Scopus, również wskaźniki bibliometryczne tychże autorów są w rzeczywistości istotnie niższe od podawanych w tekście" - czytamy.

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Dworczyk: W Polsce zaszczepiono dotąd 400 tys. osób

Na koniec autorzy wskazali, jak dokładnie przebiega proces dezinformowania czytelników. "Przedstawiane tezy konstruowane są w sposób niejasny, przy użyciu szczątkowej, nierzadko opacznej, wiedzy biologicznej. Nadmierne posługiwanie się naukowym żargonem u niezorientowanego odbiorcy ma wywołać wrażenie merytorycznej kompetencji" - zakończyli.

****

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Zobacz wideo Co znajduje się w szczepionce na koronawirusa? Wyjaśniamy
Więcej o: