W piątek ruszają zgłoszenia na szczepienia dla osób w wieku 18-69 lat. "To nie to samo, co rejestracja"

W piątek 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia. Od tego dnia swoją chęć do udziału w szczepieniach będą mogły zgłaszać osoby w wieku 18-69. Rząd podkreśla, że takie zgłoszenie nie jest równoznaczne z rejestracją.

Od piątku 15 stycznia rejestrować na szczepienie mogą się osoby, które skończyły 80 lat. Tydzień później - 22 stycznia - rusza rejestracja dla chętnych powyżej 70. roku życia. Szczepienia seniorów mają ruszyć 25 stycznia.

Jednocześnie minutę po północy w piątek 15 stycznia na stronie www.gov.pl/szczepimysie zostanie uruchomiony formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla osób w wieku 18-69 lat.

"Jeśli wypełnisz formularz, dostaniesz mejla z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla Twojej grupy wiekowej lub zawodowej. Będziesz mógł zarejestrować się wtedy na konkretny termin" - czytamy na rządowych stronach. Urzędnicy podkreślają, że "zgłoszenie to nie to samo, co rejestracja".

"Rejestracja na konkretny termin będzie możliwa po tym, jak ruszą szczepienia dla Twojej grupy wiekowej lub zawodowej" - wyjaśniają.

Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online

W formularzu trzeba będzie podać imię, nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy oraz opcjonalnie numer telefonu. Następnie trzeba będzie potwierdzić zgłoszenie, klikając w link, który otrzymamy na skrzynkę mailową.

Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mailową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie. Wtedy będziesz mógł się zarejestrować na konkretny termin" - czytamy na stronie internetowej gov.pl.

Zarejestrować będzie można się na trzy sposoby: za pośrednictwem całodobowej, bezpłatnej infolinii 989, portalu pacjent.gov.pl lub kontaktując się z wybranym punktem szczepień.

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W piątek 15.01 o godzinie 12:00 gościnią programu specjalnego Gazeta.pl będzie dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

W Polsce trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Eksperci podkreślają, że szczepionka jest jedynym sposobem na to, by skutecznie pokonać pandemię, a także uchronić życie i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych. W poniższych tekstach przeczytasz o tym, jak powstają szczepionki i dlaczego warto się szczepić.

Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty?

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Zobacz wideo Czy wszyscy dorośli Polacy zostaną zaszczepieni w 2021 roku?