Lekarze kwalifikujcy do szczepie zdezorientowani. "DGP": Brakuje jasnych wytycznych

Lekarze zajmujcy si kwalifikacj danego pacjenta do szczepienia przeciwko koronawirusowi nie dysponuj jednolitymi wytycznymi - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Problematyczna jest kwestia m.in. podawania szczepionki kobietom w ciy. Jak wskazuje gazeta, lekarze boj si odpowiedzialnoci.

"Dziennik Gazeta Prawna" wyjaśnia, że dokument dotyczący wskazań i przeciwwskazań do szczepień nie zaleca podawania szczepionek kobietom w ciąży i tym, które karmią. Ekspert ds. organizacji ochrony zdrowia Rafał Janiszewski wskazuje, że jeśli lekarz podałby szczepionkę takiej kobiecie, a u pacjentki wystąpiłyby działania niepożądane, mógłby zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej.

- Z drugiej strony, jeśli takiej kobiety nie zakwalifikuje, to gdyby zachorowaa ona na COVID-19 i miałoby to negatywny wpływ na ciążę, to lekarz odpowiada za decyzję o tym, by nie szczepić - wyjaśnia Janiszewski w rozmowie z "DGP". Ekspert przyznaje, że "im mniejszy poziom standaryzacji, im większy chaos prawny, tym [medycy - red.] mniej pewnie się czują".

Michał DworczykPoranna rozmowa Gazeta.pl. Szef KPRM Michał Dworczyk o szczepieniach

- Problem w tym, że wiedza na temat szczepionki zmienia się właściwie co kilka dni i dokumentacja leku sprzed miesięcy może nie obejmować danych, które cały czas napływają - komentuje w rozmowie z dziennikiem Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Wątpliwości lekarzy wzbudza też kwestia, kto z grupy "0" powinien być szczepiony w pierwszej kolejności. Gazeta podaje, że lekarze próbują szukać informacji na własną rękę, uczestnicząc w kursach i szkoleniach.

Szczepienia przeciw COVID-19

Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia rusza 15 stycznia. Tydzień później - 22 stycznia - ruszy rejestracja dla osób, które skończyły 70 lat. Szczepienia dla seniorów mają rozpocząć się 25 stycznia.

Obecnie trwają szczepienia tzw. grupy "0", czyli personelu medycznego. Jak podało w czwartek  Ministerstwo Zdrowia, do tej pory zaszczepiono blisko 370 tys. osób. Łącznie do tej pory trafiło do Polski nieco ponad 1,08 mln dawek (chętnym muszą być podane dwie dawki).

Docelowo w kraju ma funkcjonować ok. 6 tys. punktów szczepień.

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.

Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Zobacz wideo Czy wszyscy dorośli Polacy zostaną zaszczepieni w 2021 roku?