Informacje dotyczące akcji szczepień aktualizowane są codziennie przez Ministerstwo Zdrowia. Z danych z czwartku 14 stycznia wynika, że do Polski dostarczonych zostało już 1 080 630 dawek preparatu. Na koronawirusa zaszczepionych zostało 369 212 osób. Stan magazynu, z dawkami zabezpieczonymi na drugą część szczepień, wynosi natomiast 559 410. Niepożądane odczyny poszczepienne do tej pory pojawiły się u 64 osób.
Od początku akcji szczepień w Polsce zutylizowanych zostało 909 dawek szczepionki na COVID-19. Do sprawy odniosła się Agencja Rezerw Materiałowych, która odpowiedziała na wpis jednego z użytkowników portali społecznościowych. Instytucja wyjaśnia główne powody utylizacji szczepionek.
"Główną przyczyną utylizacji dawek był brak możliwości uzyskania szóstej dawki (np. pozostałość preparatu w dłuższej igle etc.) oraz uszkodzenia mechaniczne fiolek. Jesteśmy w kontakcie z producentem i w przypadku wad produkcyjnych będziemy reklamować konkretne partie dostaw" - napisała w komentarzu ARM.
O sprawę braku możliwości pozyskania szóstej dawki z fiolki zapytali dziennikarze RMF FM. Niektóre strzykawki, ze względu na swoją budowę, wymagają pobrania większej dawki preparatu, przez co pozyskanie szóstej dawki staje się niemożliwe. - To wynika być może z techniki pobierania, być może specyfiki samej strzykawek - wyjaśnia prezes ARM Michał Kuczmierowski.
W czwartek 14 stycznia resort zdrowia poinformował o kolejnych 9 436 osobach zakażonych koronawirusem oraz 381 ofiarach śmiertelnych COVID-19. Bilans zakażeń w Polsce wzrósł do 1 414 341, a ofiar śmiertelnych do 32 455.