W piątek 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób, które skończyły 80 lat. Tydzień później, czyli w piątek 22 stycznia, rozpocznie się rejestracja osób po 70. roku życia. Szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów ruszą 25 stycznia. Jak się na nie zapisać?
Osoby, które chcą się zarejestrować na szczepienie przeciw COVID-19, mają do wyboru trzy możliwości.
Aby zapisać się na szczepienie drogą telefoniczną, należy zadzwonić pod numer 989 (dzwoniąc z innego kraju, należy wybrać numer 22 62 62 989). Bezpłatna infolinia działająca pod tym numerem pracuje całodobowo. Żeby zapisać się na szczepienie, trzeba podać imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer kontaktowy. Konsultant, z którym się połączysz, zaproponuje najbliższy możliwy termin szczepienia w najbliższym punkcie szczepień. Nie ma jednak konieczności szczepienia się w miejscu zameldowania lub zamieszkania - można wybrać jeden z niemal sześciu tys. punktów szczepień.
Na szczepienie przeciw COVID-19 można zapisać się także przez internet. Aby to zrobić, należy wejść na stronę internetową pacjent.gov.pl i zalogować się na swoje konto (aby to zrobić, trzeba mieć Profil Zaufany). System e-rejestracji zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień położonych najbliżej adresu, który jest przypisany do Twojego konta. Jeśli termin lub lokalizacja nie będzie ci odpowiadać, możesz użyć wyszukiwarki, aby znaleźć dogodną datę oraz punkt szczepień.
Na szczepienie przeciw COVID-19 można zarejestrować się także, kontaktując się z wybranym punktem szczepień. W całym kraju będzie ich prawie sześć tysięcy. Ich lista wraz z adresami i numerami telefonów dostępna jest TUTAJ.
Kiedy zapiszesz się na szczepienie, otrzymasz SMS-a z potwierdzeniem zaplanowanej wizyty w punkcie szczepień. Dzień przed zaplanowanym szczepieniem otrzymasz jeszcze jedną wiadomość - tym razem z przypomnieniem o zbliżającej się wizycie w punkcie szczepień. Po tym, jak przyjmiesz pierwszą dawkę szczepionki, zostaniesz zapisany na drugą wizytę. Stanie się to od razu, w punkcie szczepień, więc nie będziesz musiał/a już nigdzie dzwonić.
Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Karty Szczepień. Otrzymasz też zaświadczenie o szczepieniu. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system. Odbyte szczepienie pozwoli zweryfikować m.in. kod QR.
Osoby, których szczepienie zostało zaplanowane na późniejszy etap, mogą zgłosić chęć zaszczepienia się. Aby to zrobić, należy wejść na stronę internetową gov.pl/szczepimy się, a następnie wybrać zakładkę "Zgłoszenie". Po wypełnieniu formularzu i potwierdzeniu zgłoszenia, Twoje dane zostaną zapisane, a gdy rozpocznie się Twój etap szczepień, otrzymasz wiadomość e-mail z informacją, że wystawiono dla Ciebie e-skierowanie. Wówczas będziesz mógł zarejestrować się na szczepienie. Od 15 stycznia chęć zaszczepienia się mogą zgłaszać osoby w wieku od 18 do 69 lat.