"Czy choroby uprawniaj do wczeniejszego szczepienia?". Dworczyk odpowiada na pytania czytelnikw Gazeta.pl

"Czy rzd pracuje nad jak form paszportu immunologicznego?"; "Czy jakie choroby bd uprawniay do wczeniejszego zaszczepienia si?". Micha Dworczyk, penomocnik rzdu ds. szczepie, odpowiada w Porannej rozmowie Gazeta.pl na pytania naszych czytelnikw.

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia na COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia. W Porannej rozmowie Gazeta.pl Michał Dworczyk, koordynator Narodowego Programu Szczepień, rozwiewał wątpliwości dotyczące procesu rejestracji i szczepienia. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania nadesłane przez Czytelników:

Zobacz wideo Czy wszyscy dorośli Polacy zostaną zaszczepieni w 2021 roku?

Michał DworczykPoranna rozmowa Gazeta.pl. Szef KPRM Michał Dworczyk o szczepieniach

"Czy od 15 stycznia na szczepienie może zapisać się osoba urodzona w lutym - marcu 1941 roku? Czy '80+' liczone jest rocznikowo?"

Michał Dworczyk: - Tak, taka osoba może się zapisać. "80+" jest liczone rocznikowo.

"Czy jakieś choroby będą uprawniały do wcześniejszego zaszczepienia się, niż wynikałoby to z samego wieku?"

- Tak, spis tych chorb wspistniejcych, które uprawniają do przejścia przed swoją grupę, jest w Narodowym Programie Szczepień i tam są wymienione wszystkie schorzenia. Jeśli u kogoś taka choroba występuje, może iść do swojego lekarza. Ten lekarz wystawia e-skierowanie i wtedy można się zaszczepić przed swoją grupą.

"Czy trzeba mieć wyrobione konto e-pacjenta, aby zapisać się na szczepienie? Mam 74 lata, do tej pory korzystałam z usług prywatnej opieki zdrowotnej."

- Jeżeli chodzi o zarejestrowanie się na szczepienie na konkretny termin i w konkretnym miejscu, to trzeba mieć profil zaufany. Jeżeli ktoś chce tylko złożyć deklarację, że chce się zaszczepić, a nie się zarejestrować, to nie trzeba mieć takiego konta. Każda osoba, która złoży deklarację, otrzyma informację o tym, kiedy będzie szczepiona jego grupa.

"Czy po zaszczepieniu seniorów 70+ grupa osób w wieku 18-69 będzie szczepiona rocznikowo (od najstarszych do najmłodszych), czy będzie obowiązywała zasada 'kto pierwszy, ten lepszy'?"

- Kolejność szczepień jest opisana w Narodowym Programie Szczepień. Po zakończeniu szczepień grupy 70+ będą to seniorzy między 60. a 69. rokiem życia oraz grupy zawodowe, które są uwzględnione w pierwszej grupie szczepień, czyli nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

"Mam bardzo chorą mamę (85 lat). Nie chodzi od 5 lat. Chce się zaszczepić, ale jak? Mieszka w Gliwicach, w których jest dużo punktów szczepień, ale nigdzie nie ma informacji, czy będą mobilne punkty szczepień?"

- Praktycznie każdy punkt szczepień ma swój mobilny zespół wyjazdowy. Taka osoba ma dwie możliwości. Może zadzwonić pod numer 989, czyli pod infolinię, na której rejestrujemy się na szczepienie i zgłosić fakt, że potrzebuje transportu. Druga możliwość to zgłosić się osobiście lub telefonicznie do najbliższego punktu szczepień i tam zarejestrować się na konkretny termin, również zgłaszając, że potrzebny jest jej transport.

"W jaki sposób zaszczepieni obywatele Polski będą mogli udowodnić ten fakt za granicą? Czy rząd pracuje nad jakąś formą paszportu immunologicznego?"

- Każda osoba po drugiej dawce otrzyma zaświadczenie w języku polskim i angielskim, że otrzymała dwie dawki szczepionki.

KoronawirusKoronawirus w Polsce. 381 zgonów z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby