Sondaż: coraz więcej Polaków chce się zaszczepić. Spory wzrost w porównaniu do grudnia

Zwiększa się odsetek osób, które chcą się zaszczepić przeciwko Covid-19. Obecnie planuje to zrobić 60,9 proc. ankietowanych - wynika z sondażu IBRiS dla czwartkowej "Rzeczpospolitej".

"Rzeczpospolita" opublikowała w czwartek najnowszy sondaż IBRiS, który został przeprowadzony w dniach 8-9 stycznia na 1100-osobowej grupie respondentów. Wynika z niego, że obecnie chce się zaszczepić przeciwko Covid-19 60,9 proc. ankietowanych.

"Przy czym zdecydowanie chcących jest aż 37,2 proc. respondentów. Kolejne 23,7 proc. osób odpowiedziało, że raczej się zaszczepi. Zdecydowanie przeciwnych szczepieniu jest 16,3 proc. respondentów, a 11,8 proc. odpowiedziało, że raczej się nie zaszczepi" - czytamy.

Gazeta wskazuje, że styczniowy sondaż pokazał wzrost chętnych na szczepienia przeciwko Covid-19, w porównaniu z poprzednim sondażem z drugiej połowy grudnia aż o 14 punktów procentowych. "Przy czym największy spadek odnotowano wśród osób, które przed świętami twierdziły, że 'raczej się nie zaszczepią'. W grudniu odpowiedziało tak 27,1 proc. respondentów. Trzy tygodnie później grupa ta stopniała do 11,8 proc." - pisze "Rz".

Szczepienia na COVID-19 już się zaczęły Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

"Nie zmieniła się natomiast za bardzo grupa osób zdecydowanie sceptycznych wobec szczepienia. W grudniu wynosiła ona 17,1 proc. W styczniu - 16,3 proc." - podaje dziennik.

Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" szef IBRiS Marcin Duma zauważył dwie przyczyny zwiększonej liczby osób chętnych na szczepienia. - Pierwsza to fakt, że szczepienia już ruszyły i nie ma zbyt wielu sygnałów o działaniach niepożądanych. Ludzie obawiali się, że szczepionka przygotowana w tak krótkim czasie może nie być bezpieczna - powiedział szef IBRiS.

"Drugim powodem wskazanym przez eksperta jest coraz większe zmęczenie obostrzeniami sanitarnymi. A szczepienie wydaje się jedynym sposobem na odzyskanie kontroli nad własnym życiem" - czytamy.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Szczepienia na COVID-19 trwają. Wśród pierwszych zaszczepionych na świecie są niektórzy politycy i starsze gwiazdy
Więcej o: