Prof. Andrzej Horban o luzowaniu obostrzeń: Jeżeli w ciągu tygodnia, dwóch nie wzrosną zakażenia

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban powiedział, że luzowanie obostrzeń będzie możliwe, jeżeli w ciągu tygodnia, dwóch nie wzrośnie liczba osób zakażonych koronawirusem. - Jesteśmy tuż przed rozwiązaniem problemu - stwierdził lekarz.
Zobacz wideo Obostrzenia w turystyce do wiosny? "Ludzie nie dadzą rady"

Prof. Andrzej Horban był gościem telewizji Polsat News. Główny doradca premiera ds. COVID-19 został zapytany o możliwość luzowania epidemicznych obostrzeń. 

- Jeżeli utrzyma się tendencja, że będziemy mieli mniej zakażeń lub tyle samo, na pewno nie więcej, to zaczniemy proponować rozluźnienie rygorów. Wiadomo, że sytuacja wielu branż jest bardzo trudna, ale [...] dobijamy do brzegu - powiedział Horban.

Doradca premiera stwierdził, że jesteśmy "tuż przed rozwiązaniem problemu", a tym rozwiązaniem jest szczepionka

- Fakt, że zaczynające się i fakt, że liczba szczepionek nie jest taka i nie będzie, żeby natychmiast zaszczepić 30 mln ludzi, dlatego zdecydowaliśmy się na wariant maksymalnie oszczędzający życie ludzkie - mówił prof. Horban, wskazując, że jako pierwsi zostaną zaszczepieni ludzie starsi.

Michał Dworczyk Dworczyk ogłosił kalendarz szczepień. Podał trzy ważne daty

Prof. Andrzej Horban: Staramy się otworzyć szkoły. Za chwileczkę pójdą też uczelnie wyższe

Lekarz przypomniał także, że restrykcje, które obowiązują dzisiaj, były w mocy także w listopadzie i w grudniu i jest to tylko "kawałeczek tego, co zrobiliśmy sami sobie na wiosnę".

- Zaczęła działać i obserwujemy spadek. W związku z tym nie ma powodów, żeby zwiększać te zalecenia - mówił prof. Horban.

Doradca premiera stwierdził, że obecne obostrzenia nie są zbyt surowe. Powiedział także, że już wkrótce do normalnego funkcjonowania wrócą uczelnie wyższe, zaczynając od uczelni medycznych, bo "trzymanie studentów na nauczaniu zdalnym jest niepoważne".

- Wszystko zależy od tego, na ile będziemy w stanie zahamować rozprzestrzenianie się wirusa tymi metodami, które mamy i na ile zacznie działać program szczepień. [...] Będziemy reagowali na bieżąco - mówił Horban dopytywany o to, kiedy studenci będą mogli wrócić na uniwersytety. 

Policjanci zatrzymali pacjenta z objawami koronawirusa, który uciekł ze szpitala w Zgierzu. Rok więzienia dla pacjenta, który uciekł ze szpitala w Łodzi

Więcej o: