Dworczyk ogłosił kalendarz szczepień. Podał trzy ważne daty

- Wchodzimy w kluczowy etap szczepień. 15 stycznia otwieramy rejestrację dla osób powyżej 80. roku życia. Od tego dnia seniorzy mogą rejestrować się na konkretny termin szczepienia w konkretnym punkcie. Tydzień później ruszy rejestracja dla osób między 70. a 79. rokiem życia - powiedział podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień. Dodał, że pierwsze szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

W trakcie środowej konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował o najnowszych statystykach dotyczących Narodowego Programu Szczepień. - Na godzinę 15 mamy prawie 338 tys. osób zaszczepionych. Liczba dawek dostarczonych do punktów to ponad 483 tys. Liczba zutylizowanych dawek - 818. Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych - 50 - powiedział Dworczyk.

Narodowy Program Szczepień. Zaszczepiono 338 tys. osób. Liczba zutylizowanych dawek przekroczyła 800

Powiedział też, że do końca I kwartału 2021 r. do Polski dotrze około 6 mln dawek szczepionek firm Pfizer i Moderna, dzięki czemu możliwe będzie zaszczepienie 3 mln osób.

Z kolei szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski przekazał, że do tej pory do Polski przyjechało 1 051 830 szczepionek. W magazynach agencji znajduje się ich 586 tys. Do punktów szczepień wydano 483 tys. preparatów. 

- Martwi nas wysoka liczba strat. W tej chwili jest ich 818. Każdorazowo wyjaśniamy takie przypadki. Część z nich to mechaniczne uszkodzenia fiolek - choć takie rzeczy mogą się przytrafiać, prosimy aby unikać tego typu incydentów. Problemy dotyczą też kwestii związanych z nieszczelnością fiolek - będziemy to wyjaśniać z producentami - stwierdził Kuczmierowski .

- Zgłaszane straty dotyczą też trudności z pobraniem szóstej dawki. Chciałbym zapewnić, że wszystkie punkty szczepień otrzymały od nas strzykawki i igły o parametrach wymaganych przez producentów. Jeżeli będzie taka potrzeba, to zaproponujemy w tym zakresie odpowiednie szkolenia - wyjaśnił szef ARM.

Kuczmierowski powiedział też, że system zamawiania szczepionek (SDS) będzie teraz obsługiwał również zamówienia weekendowe. Dotychczas zamówienia składano w trybie indywidualnym - poprzez infolinię lub e-mail.

Zobacz wideo Dlaczego szczepi się również osoby, które przechorowały wirusa?

Dworczyk: 25 stycznia rozpocznie się szczepienie osób powyżej 70. roku życia

- Na tle Europy Polska jest czwartym krajem, jeśli mówimy o liczbie wykonanych szczepień. Szczepimy, jak wyliczył to jeden z zagranicznych portali, z prędkością porównywalną do Niemiec - dodał. 

Dworczyk przypomniał też, że 15 stycznia rozpocznie się proces rejestracji na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób z grupy "jeden". - Wchodzimy w kluczowy, masowy etap szczepień. Pierwszą ważną datą jest piątek 15 stycznia - otwieramy wtedy rejestrację dla osób powyżej 80. roku życia. Mogą się one rejestrować już na konkretny termin szczepienia w konkretnym punkcie. 22 stycznia nastąpi otwarcie rejestracji dla osób od 70. do 79. roku życia - mówił Dworczyk. 

- 25 stycznia, w ponad 5,9 tys. punktów, rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70. roku życia, zgodnie z tym, jak się w poprzednich dniach zarejestrowali - zapowiedział. 

- Eksperci zasiadający w radzie medycznej przy premierze zwrócili uwagę na to, że osoby powyżej 80. roku życia są najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem choroby COVID-19. Dlatego chcieliśmy dać im ten tydzień, by mogli zarejestrować się na jak najwcześniejsze terminy szczepienia - zaznaczył. 

Rejestracja będzie możliwa poprzez: infolinię (nr: 989), formularz internetowy na stronie pacjent.gov.pl lub osobistą wizytę w punkcie szczepień

Dworczyk przypomniał też, że grupa seniorów powyżej 70. roku życia liczy łącznie 4,6 miliona osób - w tym ok. 1,75 mln osób powyżej 80. roku życia. Dodał, że do końca marca - m.in. ze względu na kwestię dostaw - w punktach szczepień przewidziano 2,3 mln "miejsc" dla seniorów.

- Około 360 tys. dawek szczepionki trafia co tydzień do Polski. Z tego 180 tys. przekierowywanych jest do punktów szczepień, a druga połowa pozostaje w magazynie, w celu wykorzystania na drugą dawkę. W kraju będzie działać ok. 6 tys. punktów szczepień, a więc przy 180 tys. dawek, tygodniowo każdy punkt będzie podawał około 30 dawek - tłumaczył Dworczyk.

Na stronie rządu pojawił się też harmonogram dostaw szczepionek (dotyczy on dwóch preparatów firm Pfize i Moderna) oraz samych szczepień w I kwartale 2021 r. Wynika z niego do końca marca dwiema dawkami szczepionki uda się zaszczepić 2,4 mln Polaków. 

Harmonogram dostaw szczepionek i szczepieńHarmonogram dostaw szczepionek i szczepień Gov.pl

Od 15 stycznia osoby powyżej 18. roku życia będą mogły zgłosić gotowość do zaszczepienia się

Szef KPRM przekazał też, od 15 stycznia wszystkie osoby od 18 do 70 r.ż. będą mogły zgłosić swoją gotowość do zaszczepienia się. Nie jest to jednak równoznaczne z rejestracją na konkretny termin - ta będzie dotyczyć na razie seniorów.

- Zależy nam na tym, aby proces szczepień nie tylko był realizowany ponad wszelkimi możliwymi podziałami w Polsce, ale również, żeby był transparentny, jasny dla każdego obywatela. 15 stycznia uruchomimy system informacyjny na temat procesu szczepień, na którym będzie można zweryfikować dane do poziomu powiatu - zarówno o liczbie osób zaszczepionych danego dnia, wieku, płci czy przypadkach wystąpienia NOP" - przekazał. 

***

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W czwartek 14.01 gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl będzie Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Więcej o: