Chiny. Wzrost liczby zachorowań na COVID-19. 28 mln osób objętych lockdownem

Władze Chin zgłosiły w środę 115 nowych przypadków COVID-19 - to najwięcej od ponad pięciu miesięcy. Powiększa się ognisko zakażeń w otaczającej Pekin prowincji Hebei, a domową kwarantanną objęto już ponad 28 mln mieszkańców czterech chińskich miast.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych zgłoszono 115 nowych zachorowań na COVID-19, w tym 107 przypadków lokalnych - podała państwowa komisja zdrowia. To najwyższy dobowy bilans w Chinach od 30 lipca 2020 roku. Większość nowych zachorowań odnotowano w Hebeiu, ale 16 nowych przypadków wykryto w prowincji Heilongjiang i jeden w prowincji Shanxi. Zdiagnozowano również 38 nowych bezobjawowych infekcji koronawirusem, które nie są w Chinach zaliczane do "potwierdzonych przypadków" COVID-19 - wynika ze sprawozdania komisji.

Z powodu ogniska w Hebeiu władze miast Shijiazhuang, Xingtai i Langfang objęły wszystkich mieszkańców domową kwarantanną, a w Pekinie zaostrzono kontrole. Alarm epidemiczny ogłosił również Heilongjiang na północnym wschodzie kraju, a liczące 5,2 mln mieszkańców miasto Suihua wprowadziło lockdown.

Mieszkańcom Chin podano już ponad 10 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, a krajowe laboratoria są w stanie wykonywać 12,55 mln badań pod kątem koronawirusa dziennie, 10 razy więcej niż w marcu 2020 roku - oświadczyła w środę urzędniczka państwowej komisji zdrowia Wang Bin.

Koronawirus w Chinach

Pierwsza i jedyna, jak dotąd, duża fala zakażeń w Chinach minęła w marcu ubiegłego roku i od tamtej pory koronawirus pozostaje tam zasadniczo pod kontrolą. W kraju pojawiają się jednak mniejsze ogniska choroby, a władze stanowczo na nie reagują, stosując lokalne restrykcje i poddając mieszkańców masowym testom.

Ostatni wzrost odnotowano na krótko przed okresem wolnym od pracy z okazji Chińskiego Nowego Roku, przypadającego 12 lutego. Tradycyjnie podczas tego święta setki milionów pracowników napływowych wracają do rodzinnych miejscowości, ale z powodu zagrożenia COVID-19 władze wielu prowincji zalecają im, aby w tym roku z tego zrezygnowali.

Nawrót epidemii na dużą skalę w okresie świątecznym jest w Chinach mało prawdopodobny, jeśli środki kontroli i zapobiegania zakażeniom będą odpowiednio stosowane - ocenił na konferencji prasowej wicedyrektor Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Feng Zijian.

Z Kantonu Andrzej Borowiak/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Zobacz wideo Czy COVID-19 pozostanie chorobą sezonową?
Więcej o: