Rejestracja na szczepienia nie ruszyła, ale zapisy i tak już trwają. "Wpisujemy dane do zeszytu"

Oficjalnie zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób powyżej 80. roku życia rozpoczną się w piątek. Jak podaje jednak "Dziennik Gazeta Prawna", w niektórych punktach szczepień już zapisywane są dane chętnych pacjentów.

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że punkty szczepień otrzymują wiele zgłoszeń od osób, które chcą się zaszczepić w pierwszym możliwym terminie. Jak podaje gazeta, "aby nie gasić entuzjazmu", a jednocześnie nie łamać procedur, niektóre punkty zapisują pacjentów na szczepienia w specjalnych zeszytach.

- Wpisujemy do zeszytu dane pacjentów, numery telefonów, adresy e-mailowe. Będziemy się z nimi kontaktować i umawiać, jak tylko będzie taka możliwość - mówią rozmówcy "DGP". O nieoficjalnych zapisach pacjenci dowiadują się "pocztą pantoflową".

Jak podaje "DGP", w Polsce żyje 1,7 mln osób w wieku powyżej 80. roku życia.

Szczepienia przeciw COVID-19

Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia ruszają 15 stycznia. Tydzień później - 22 stycznia - ruszy rejestracja dla osób, które skończyły 70 lat. Szczepienia dla seniorów mają rozpocząć się 25 stycznia.

Obecnie trwają szczepienia tzw. grupy "0", czyli personelu medycznego. Jak podało w środę Ministerstwo Zdrowia, do tej pory zaszczepiono blisko 310 tys. osób. Łącznie do tej pory trafiło do Polski ponad 1,05 mln dawek (chętnym muszą być podane dwie dawki).

Docelowo w kraju ma funkcjonować ok. 6 tys. punktów szczepień.

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W czwartek 14.01 gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl będzie Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Co jest w szczepionkach przeciw COVID-19. Na pewno nie chip

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Zobacz wideo Czy dojdzie do trzeciej fali epidemii? „Spodziewamy się wzrostu liczby zakażeń”