Koronawirus w Polsce. 481 zgonów z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby

Koronawirus w Polsce. W środowym raporcie Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w naszym kraju zmarło kolejnych 481 pacjentów. Dodając to do całkowitego bilansu, łączna liczba zgonów z powodu COVID-19 wynosi obecnie 32 074.

Resort przekazał ponadto, że przeprowadzone w ciągu ostatnich 24 godzin testy na obecność koronawirusa dały pozytywny wynik w przypadku 9 053 osób. Sprawia to, że łączna liczba zakażeń w Polsce od początku epidemii wzrosła do 1 404 905.

Minister zdrowia Adam Niedzielski."Czeski wariant" koronawirusa w Polsce? Ambasada odpowiada Niedzielskiemu

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w raporcie Ministerstwa Zdrowia, spośród wszystkich osób, które na przestrzeni ostatnich 24 godzin przegrały walkę z COVID-19, większość miała tzw. choroby współistniejące - takich przypadków było 364. Pozostałe 117 osób chorób tych nie miało. Od początku epidemii zmarło już 32 074 pacjentów.

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia o "czeskiej wariacji" wirusa

Minister zdrowia Adam Niedzielski, na jednej z konferencji prasowych na temat sytuacji epidemiologicznej w kraju, został zapytany przez dziennikarza o to, czy w Polsce wykryto jakikolwiek przypadek rozprzestrzeniania się mutacji SARS-CoV-2 z Wielkiej Brytanii. Polityk zaprzeczył, ale dodał, że do kraju dotarła już "czeska wariacja" koronawirusa. Słów ministra zdrowia nie potwierdza żadna czeska instytucja, która w tym kraju zajmuje się badaniem i śledzeniem rozwoju epidemii koronawirusa. We wtorek istnieniu "czeskiej mutacji" zaprzeczyła także ambasada Czech w Polsce.

- Realnym jest scenariusz, żebyśmy do końca wakacji zaszczepili większość osób chętnych - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że trudno przewidzieć dokładną datę uzyskania odporności populacyjnej w Polsce, ale jego zdaniem będzie to w tym roku, a nie - jak przewidują niektórzy - za dwa lata.

Adam NiedzielskiNiedzielski o celu rządu: Większość zaszczepiona do końca wakacji

Rząd stworzy Fundusz Kompensacyjny, który będzie wypłacał odszkodowania osobom, u których po zaszczepieniu na COVID wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Jeśli utrzymają się obecne trendy, to nawet po zaszczepieniu wszystkich dorosłych w Polsce, poważne NOP miałoby około 120 osób.

*****

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Zobacz wideo 3 miliony zaszczepionych do końca marca? "To w dalszym ciągu za mało"
Więcej o: