Bonusy i udogodnienia dla zaszczepionych? Ponad połowa Polaków mówi "nie" [SONDAŻ]

Czy osoba zaszczepiona powinna być zwolniona z przestrzegania części obostrzeń? Ponad połowa respondentów sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" uważa, że nie. Ponadto uczestnicy badania ocenili, czy rząd radzi sobie z organizacją szczepień.

Ponad połowa respondentów - 55 proc. - którzy wzięli udział w sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" uważa, że status osoby zaszczepionej nie powinien powodować zwolnienia z przestrzegania obostrzeń.

Przeciwnego zdania jest 36 proc. respondentów badania, którzy uważają, że bonusy dla osób zaszczepionych powinny obowiązywać. Odpowiedź "nie wiem" wskazało 9 proc. uczestników sondażu. 

Sondaż. Wzrosła liczba Polaków, którzy chcą się zaszczepić przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Sondaż. Wzrosła liczba Polaków, którzy chcą się zaszczepić przeciw COVID-19

Bonusy dla zaszczepionych? Ponad połowa Polaków mówi "nie" [SONDAŻ]

Udogodnienia dla osób zaszczepionych rząd ogłosił już w grudniu. Są to m.in. traktowanie zaszczepionych jako ozdrowieńców, w związku z czym nie będą one musiały przechodzić kwarantanny po powrocie do Polski. Ponadto, jeśli współmieszkaniec zakazi się koronawirusem, osoba zaszczepiona nie będzie musiała przechodzić kwarantanny. Zaszczepieni nie są także wliczani do limitu zgromadzonych w czasie spotkań, który obecnie wynosi pięć osób.

Adam NiedzielskiKoronawirus. Rząd przedstawił, jak zachęci Polaków do masowych szczepień

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał system zachęt? Na co mogą liczyć osoby, które się zaszczepią?

Czy rząd radzi sobie ze szczepieniami?

Uczestnicy sondażu odpowiedzieli także na pytanie, czy rząd radzi sobie z organizacją szczepień. Twierdząco odpowiedziało łącznie 36,0 proc. respondentów ("Tak" - 10,7 proc., "raczej tak" - 26,2 proc.). Przeciwnego zdania jest 42,6 proc. ankietowanych ("raczej nie" - 24,3 proc., "nie" - 21,9 proc.). Z kolei 16,9 proc ankietowanych nie ma zdania.

Sondaż United Surveys przeprowadzono metodą CATI 9 stycznia na próbie 1000 osób. 

Szczepienia w Polsce

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. Obecnie trwa szczepienie grupy zero, w której znajdują się pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz rodzice wcześniaków.

15 stycznia wystartuje system rejestracji na szczepienia dla seniorów. W pierwszej kolejności z możliwości szczepienia będą mogły skorzystać osoby powyżej 80. roku życia. 22 stycznia ruszy rejestracja seniorów powyżej 70. roku życia. Podawanie preparatu tej grupie rozpocznie się 25 stycznia.

Do wtorku w Polsce zaszczepiono ponad 300 tys. osób.

Więcej o: