- By zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, zaproponowaliśmy rozwiązanie polegające na stworzeniu Funduszu Kompensacyjnego. Dysponentem Funduszu będzie Rzecznik Praw Pacjenta - poinformował na briefingu minister zdrowia Adam Niedzielski. Z funduszu ma być wypłacana pomoc osobom, u których po szczepieniu na COVID-19 pojawił się niepożądany odczyn poszczepienny (NOP), czyli zaburzenie stanu zdrowia po zaszczepieniu.
- Do tej pory odbywało się to na zasadach ogólnych. Każda osoba, która odczuła NOP, mogła w sądzie odbiegać się o odszkodowanie. To postępowanie jest długotrwałe i kosztowne, bo wymaga wynajęcia obsługi prawnej, rzeczoznawcy, a skutkiem nie zawsze jest odszkodowanie, z którego pacjent jest zadowolony - powiedział minister. Dodał, że to też zapewnia ochronę pacjenta, ale w związku z obawami wobec szczepionki na COVID zdecydowano się na zmianę sposobu dochodzenia odszkodowania w przypadku NOP.
Minister podkreślił, że choć szczepionka budzi obawy m.in. w związku z tym, że powstała w relatywnie krótkim czasie, to była objęta tymi samymi procedurami i wymaganiami, jak wszelki inne leki. - Warto sobie zdawać sprawę, że NOP-y to zjawiska szalenie rzadkie - powiedział Niedzielski. Poinformował, że z 250 tys. osób zaszczepionych w Polsce przeciwko COVID, 37 osób miało NOP, w tym 32 miały charakter łagodny, 4 poważny, a jeden - ciężki. Wyliczył, że jeśli poziom pojawiania się NOP pozostanie na obecnym poziomie, to przy zaszczepieniu wszystkich dorosłych w Polsce, 120 osób mogłoby mieć poważne NOP - a tylko takie kwalifikują się do odszkodowania.
Niedzielski powiedział, że na początku świadczenia z funduszu obejmą osoby, które miały wykonane szczepienia ochronne przeciw COVID-19 przeprowadzane po 26 grudnia 2020 r., u których wystąpiły działania niepożądane tj. konieczna była hospitalizacja przez co najmniej 14 dni lub u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny.
Wysokość świadczenia kompensacyjnego, jeśli dojdzie do hospitalizacji, będzie wynosiła od 10 tys. do 100 tys. zł. w zależności od długości okresu leczenia i tego, jak poważne są objawy. Środki na wypłatę świadczeń będą pochodzić głównie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
Niedzielski powiedział, że choć w pierwszej kolejności fundusz obejmie osoby szczepione na COVID, to nie jest on rozwiązaniem przejściowym i od 2022 roku będzie on obejmował wszystkie szczepienia ochronne.
Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.