Pierwsze dawki szczepionki Moderny ju w Polsce. "Zaley nam, by szczepienia przebiegay jak najsprawniej"

- Pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotaro ju do Polski. W najbliszych dniach bd wydawane do szpitali - powiedzia PAP we wtorek prezes Agencji Rezerw Materiaowych Micha Kuczmierowski. Doda, e szczepionki przeciw COVID-19 s ju przekazywane take do szpitali tymczasowych.

- Dzisiaj do naszego magazynu przywiezione zostało 29 tys. szczepionek Moderny. Obecnie trwa weryfikacja, czy podczas transportu zostały zachowane odpowiednie temperatury. Po zakończeniu tych czynności, w najbliższych dniach szczepionki będą wydawane zgodnie z zamówieniami szpitali. Bardzo zależy nam na tym, by szczepienia osób z grupy zero przebiegały jak najszybciej i najsprawniej - powiedział szef ARM. Dodał, że kolejna dostawa szczepionek z Moderny spodziewana jest za dwa tygodnie.

Zobacz wideo Kolejne szczepionki dopuszczane na rynek. "Być może będzie z tego Nobel"

Do Polski dotarły już szczepionki Moderny. Po sprawdzeniu temperatury będą wydawane do szpitali

Michał Kuczmierowski poinformował, że Agencja Rezerw Materiałowych dostarcza szczepionki już także do szpitali tymczasowych. Z informacji przekazywanych przez rzd wynika, że szczepienia kadry medycznej uruchomiono w szpitalach tymczasowych: w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i w Katowicach.

- W związku z tym, że w wielu szpitalach węzłowych szczepienia są realizowane wolniej, niż zakładaliśmy, postanowiliśmy dać medykom możliwość zaszczepienia się w specjalnych punktach w szpitalach tymczasowych. Placówkom tym obecnie przekazywane są szczepionki wyprodukowane przez konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, nie wykluczamy, że trafią do nich także preparaty Moderny. Od poniedziałku ustalamy ze szpitalami, jakie mają zapotrzebowanie i zgodnie z tym będziemy realizować dostawy - powiedział Kuczmierowski.

Koronawirus. Jak umówić się na szczepienie? Michał Dworczyk: Będą trzy kanałyKoronawirus. Jak umówić się na szczepienie? Michał Dworczyk: Będą trzy kanały

"Przewidujemy, że szczepionki koncernu AstraZeneca będą mogły trafić do Polski w ciągu tygodnia od decyzji EMA"

Szef ARM zwrócił uwagę, że za kilka tygodni do Polski mogą również trafić szczepionki opracowane przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. We wtorek Europejska Agencja Leków (EMA) podała, że otrzymała wniosek o warunkowe dopuszczenie tej szczepionki do użytku i będzie on rozpatrywany w przyspieszonym trybie - opinia o szczepionce być może zostanie wydana 29 stycznia. - Przewidujemy, że szczepionki koncernu AstraZeneca będą mogły trafić do Polski w ciągu tygodnia po decyzji EMA o jej dopuszczeniu do użytku - powiedział Kuczmierowski.

Szczepionka na COVID-19 firmy AstraZeneca.Europejska Agencja Leków podała datę opinii dla szczepionki AstraZeneca

Obecnie w UE do użytku zatwierdzone są dwie szczepionki. 21 grudnia 2020 r. Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła preparat firm Pfizer i BioNTech o nazwie Comirnaty, a 6 stycznia 2021 r. - preparat Moderny. Obydwie szczepionki podaje się w dwóch dawkach, w wypadku Comirnaty odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni, przy preparacie Moderny - 28 dni; pierwszą substancją można szczepić osoby powyżej 16 lat, drugą - powyżej 18 lat.

autorka: Olga Zakolska (PAP).

****

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

****

W Polsce trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Eksperci podkreślają, że szczepionka jest jedynym sposobem na to, by skutecznie pokonać pandemię, a także uchronić życie i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych. W poniższych tekstach przeczytasz o tym, jak powstają szczepionki i dlaczego warto się szczepić.

Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty?

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?