Komisja Europejska porozumiaa si z firm Valneva ws. zakupu szczepionki na COVID-19

Komisja Europejska poinformowaa we wtorek o zakoczeniu rozmw z francusk firm Valneva w sprawie zakupu szczepionek przeciw COVID-19. Umowa zakada zakup 30 milionw dawek w pierwszym etapie i kolejnych 30 milionw w pniejszym terminie
Zobacz wideo Ile osób zostało zaszczepionych w Warszawie w weekend? Wiceprezydent Kaznowska: Myślę, że ta liczba wynosi równe „zero”

Umowa, która ma być sfinalizowana w tym tygodniu, przewiduje dostawy do 60 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. "Komisja Europejska zakończyła dziś wstępne rozmowy z firmą farmaceutyczną Valneva w celu zakupu jej potencjalnej szczepionki przeciwko Covid-19. Przewidywana umowa z firmą Valneva zapewni wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu łącznie 30 milionów dawek, a następnie będą mogły zakupić do 30 milionów więcej dawek" - napisała w oświadczeniu KE.

Główna negocjatorka ze strony Komisji, Sandra Gallina, poinformowała dziś także na posiedzeniu komisji zdrowia Europarlamentu, że prowadzone są negocjacje z inną firmą - Novavax. Rozmowy mają dotyczyć dostaw nawet 200 milionów dawek szczepionek.

Komisja Europejska porozumiała się z Valnevą w sprawie dostawy w sumie 60 mln szczepionek na COVID-19

Jak napisano w komunikacie Komisji Europejskiej, wtorkowe zakończenie rozmów z firmą Valneva jest efektem prac komisji, która stara się zabezpieczyć szerokie dostawy szczepionek dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Do tej pory umowy na szczepionki przeciwko COVID-19 prowadzone były z firmami takimi jak: AstraZeneca, Pfizer-BioNTech, Sanofi-GSH, Janssen Pharmaceutica NV, CureVac i Moderna.

Szczepionka na COVID-19 firmy AstraZeneca.Europejska Agencja Leków podała datę opinii dla szczepionki AstraZeneca

"Ta zróżnicowana oferta szczepionek zapewni Europie dobre przygotowanie do programu szczepień i umożliwi szybką dystrybucję wtedy, gdy udowodni się, że poszczególne preparaty są bezpieczne i skuteczne - jak ma to już miejsce w przypadku szczepionek firm BioNTech/Pfizer i Moderny" - napisano w oświadczeniu

- W ten sposób możemy zmaksymalizować nasze szanse, aby wszyscy obywatele mogli mieć dostęp do bezpiecznych i skutecznych szczepień do końca 2021 roku. Wszystkie państwa członkowskie rozpoczęły obecnie kampanie szczepień i zaczną otrzymywać coraz większą liczbę dawek, aby zaspokoić wszystkie swoje potrzeby w tym roku - zapewniała na konferencji komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenKomisja Europejska ogłosiła zakup dodatkowych 300 mln dawek szczepionek Pfizera